Na začátku to vypadalo růžově. V lednu premiér Andrej Babiš slíbil školským odborům, že učitelé do tří let (tedy do roku 2021) budou brát v průměru 46 tisíc korun. V květnu zase slíbil plošné zvýšení tarifních platů a mezd ve zdravotnictví v příštím roce o deset procent. A když na začátku června představoval rozpočet na příští rok s deficitem padesát miliard korun, neopomněl uvést, že rámcově počítá s růstem platů ve veřejné sféře o deset procent.

Teď, v polovině července, po několika jednáních mezi odbory a vládou a jen pár měsíců před schválením detailní verze státního rozpočtu na příští rok, stále zůstává v oblasti platů ve státní sféře "pár" nevyjasněných otázek. Jako třeba kdo a kolik dostane přidáno a odkdy vlastně. Jedinou absolutní pravdou, co se platů týče, je tedy měsíc stará věta premiéra Andreje Babiše, že desetiprocentní zvýšení platů sice podpořil, ale rozhodně ho neslíbil.

Požadavky jsou jasné. Odbory požadují deset procent navýšení tarifní mzdy pro všechny a pro učitele v regionálním školství patnáct. Stát by se tak mělo pokud možno od září, případně od října letošního roku. Zdravotnické odbory chtějí speciální příplatek, který mají slíbené sestry ve směnném provozu, i pro záchranáře. A také chtějí sjednotit mzdy a platy ve veřejných a soukromých nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Ministr vnitra a zahraničí v jednom, šéf ČSSD Jan Hamáček, zase chce, aby policisté a hasiči dostali šest procent v rámci takzvaného rizikového příplatku a další čtyři procenta do tarifu. Připouští jen, že přidávat se má od ledna, a ne už letos.

Ministerstva financí a kultury se zase shodla v tom, že pracovníci v kultuře mají nízké platy a měli by dostat přidáno. Každý tisícovku.

A konečně odbory, ČSSD i Babiš tvrdí, že by nejvíc peněz mělo jít do špatně placených oborů a že rozdíly by se měly vyrovnávat, a ne zvětšovat. Prostě kdyby se doopravdy sečetly všechny sliby a požadavky, rozpočet by neměl padesátimiliardový schodek, ale podstatně vyšší, protože kromě platů slibuje i vyšší důchody, investice a vůbec ráj na zemi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru