Podle Patrika Hudce, hlavního portfolio manažera společnosti Generali Investments CEE, by cenu zlata mohli podpořit mimo jiné i investoři, kteří dávali v poslední době přednost kryptoměnám. Ty jsou podobně jako tento drahý kov považovány za alternativní způsob investování. Za důležitý označil Hudec také budoucí vývoj reálných výnosů u amerických vládních dluhopisů, tedy výnosů očištěných o inflaci.

HN: Na přelomu roku cena zlata rostla, ale nyní je v porovnání s lednem o osm procent níž. Jaké vlivy v tom hrály roli?

Jedním z důvodů předchozího růstu bylo oslabování amerického dolaru. Ten trend byl dlouhodobější a působil i na ceny ostatních komodit. Druhým faktorem bylo to, že se těžařům začaly zvedat náklady kvůli zvyšujícím se cenám energií. To znamená tlak na marže těžařů a to je faktor, který tlačí cenu zlata dlouhodobě nahoru.

Ale následně se otočil kurz dolaru a posílil poměrně hodně. A dražší dolar působí proti ceně zlata. Společně s tím od třetího kvartálu 2017 až zhruba do května letošního roku poměrně rychle rostly výnosy amerických státních dluhopisů, a to nejen dvouletých a pětiletých, ale i těch dlouhodobějších. Negativně se to podepsalo na cenách rizikovějších aktiv včetně akcií a postihlo to i zlato. Snížila se totiž jejich atraktivita v porovnání právě s vládními dluhopisy.

Patrik Hudec

Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů. Kariéru zahájil v roce 2004 ve skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.

HN: Ovlivňuje dění na trhu se zlatem nějak vývoj na trhu s kryptoměnami?

Ano. Část investorů, kteří vyhledávají alternativní investice a dříve investovali třeba právě do zlata, najednou objevila nový typ aktiva, tedy právě kryptoměny, jejichž cena se na konci minulého roku prudce zvyšovala. Až tato euforie vyprchá, což se již kvůli poklesu cen kryptoměn v první polovině roku děje, tak by se někteří investoři měli do zlata opět vrátit. Ale není to věc, která by se změnila z měsíce na měsíc. Bude to postupný proces.

Ještě bych dodal, že už od loňského roku se na trhu postupně začínají objevovat větší hráči, kteří investují dlouhodoběji a chtějí se svézt na trendech v řádu minimálně několika let.

HN: A váš výhled pro cenu zlata?

Důležitou roli sehrají náklady na těžbu. Těžaři je dokázali v předchozích letech razantně snížit, i když až ve chvíli, kdy se cena zlata hodně propadla. A navíc se centrálním bankéřům konečně podařilo docílit toho, že začala růst inflace. Zároveň s tím však rostou i mzdy, což zvyšuje náklady i těžařům, takže předchozí úspory prakticky zmizely. Také se velice rychle vyčerpávají nejvýnosnější ložiska a nedaří se nacházet stejně výnosná. Nová ložiska mají výnosnost mnohem nižší a celkovou těžbu se nedaří zvyšovat. A pokud nezačne cena zlata opětovně růst, tak neporoste ani těžba. Naopak, nabídka bude klesat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru