Návštěvníci fotbalového mistrovství světa v Rusku, ať již domácí či zahraniční, zažívají opravdový svátek. Hlavně cizinci poznávají, co znamená příslovečná ruská pohostinnost. A místní zase s údivem zjišťují, jak se mohou všichni navzájem bavit. Policie projevuje zcela netypickou toleranci. Otázka je, jak dlouho jí to vydrží. Hlasy těch, kterým se bratření Rusů se zahraničními návštěvníky nelíbí, začínají zaznívat čím dál častěji.

"Pojedeme ke mně domů, tamhle na sídliště. Ochutnáte opravdový boršč, žena dneska ráno uvařila. A mám tři litry samohonky, extra klasa. Víš, co je samohonka? To je supervodka! Frštejn?" obracel se na skupinu tří švýcarských fanoušků obyvatel Rostova na Donu. Švýcaři při slově vodka radostně zakývali hlavami. Také bylo jediné, jemuž z proslovu rozuměli.

Místní novinářka Světlana Lomakinová, která scénu popsala v článku pro server Takie děla, se pokusila argumentovat, že Švýcaři nemají šanci pozdě v noci trefit z okraje města do hotelu. Skupinka z Bernu jí ale vysvětlila, že předchozího večera podobným způsobem přijali pozvání do arménské vesnice Čaltyr 20 kilometrů od Rostova. Švýcaři sice rozuměli arménsky přibližně stejně jako místní Arméni anglicky, nicméně to jim nezabránilo, aby se přejedli šašliků, vypili spoustu vína a druhý den je místní odvezli na traktoru do hotelu. Proč zrovna traktorem, Švýcaři vysvětlit nedokázali. Podobných historek jsou ruské sociální sítě plné.

Zahraniční fanoušci jsou také populární u místních dívek. A občas nezůstává jen u společného pití piva či sledování fotbalu. A to i bez ohledu na varování předsedkyně parlamentního výboru pro otázky rodiny Tamary Pletněvové. Před začátkem mistrovství světa varovala dívky a ženy před blízkými vztahy s cizinci s odůvodněním, že poté se narodí děti bez otců a budou to mít v životě těžké. Obzvláště měla paní Pletněvová obavu, aby se ruské slečny nesbližovaly s Afričany či Asijci, protože jsou jiné rasy. Většina komentátorů a zejména komentátorek pak poslankyni upozorňovala, že už pár desítek let existují i prezervativy.

Po mistrovství trest

Sevastopolský spisovatel Platon Besedin publikoval v jednom z nejpopulárnějších ruských deníků Moskovskij komsomolec článek s výmluvným názvem Čas děvek: Rusky na mundialu dělají ostudu sobě i celé zemi. Teprve 38letý autor tu lamentuje nad všeobecným úpadkem mravů a lehkostí, s jakou Rusky se zahraničními fanoušky nalézají společný jazyk a následně i lůžko. "Vychovali jsme celou generaci děvek, které jsou připraveny roztáhnout nohy jen při zvuku cizího jazyka. A když ještě zamáváte dolarem, tak to už je úplná pohoda," rozhořčuje se spisovatel. Podle něj je to důsledek konzumního života společnosti, kde řeči o morálce pronášejí lidé, kteří jsou sami cyničtí a prodejní.

Střízlivější část ruské společnosti Besedinův text odsoudila jako laciný pokus o šokování, aby se o autorovi znovu mluvilo. Ti sečtělejší Besedinovi připomněli, že jeho literární prvotina Kniha hříchu obsahovala celou řadu sexuálních scén, včetně těch (považte!) homose­xuálních. A onu "kulturu děvek" rozhodně neodmítal.

Jenže mnoha jiným Rusům Besedin mluvil ze srdce, alespoň soudě dle komentářů pod článkem nebo na sociálních sítích. Podle očekávání se tu sešlo opravdové dno a slovo děvky patřilo k těm nejslušnějším. Tady se zrodila i myšlenka dívky příliš přátelské vůči cizincům trestat. Diskutující se jen neshodovali na míře postihu. Puritáni navrhovali zmlátit a ostříhat dohola, humanisté tvrdili, že stačí polít nesmývatelnou barvou.

V ruské sociální síti VKontaktě vzniklo několik skupin, kde moderátoři chtěli, aby členové nahrávali fotografie žen a dívek, které si podle nich trest zaslouží. Až ale po mistrovství. Autoři nápadu vcelku logicky říkali, že během mistrovství je ve městě moc policie a přitáhlo by to nežádoucí pozornost. To už zasáhla i sama VKontaktě, která upozornila moderátory takových skupin, že pokud budou vyzývat k násilí, může být skupina zablokována.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.