Na všesokolském sletu se pískalo na Andreje Babiše a jeho političtí odpůrci z toho měli druhé Vánoce. "Je suis Sokol, i když jsem Orel," tweetoval Miroslav Kalousek. "Jsem rád, že všechny si za koblihu koupit nejde," psal Marian Jurečka. A další si přisazovali. Jako by se mnozí těšili, že teď už snad konečně Babišova bublina rupne.

Jenže, jak se říká, přání otcem myšlenky. Zaprvé − kde jinde by se měl dočkat pískotu bývalý komunistický nomenklaturní kádr, agent StB, který pouští poprvé od listopadu 1989 k podílu na moci komunisty, když ne na sletu sokolů, kteří mají s bolševismem jen ty nejhorší zkušenosti? Sokolský slet byl pro Babiše z definice (a po zásluze) nepřátelským prostředím, jeho atmosféra ale vůbec neodrážela celkové naladění společnosti. A za druhé − ani na stadionu v pražském Edenu nebyl pískot zdaleka tak silný, jak se z následných reakcí na sociálních sítích zdálo. Našli se i tací, kteří Babišovi ze slušnosti vlažně tleskali.

Je to vlastně přesně naopak, než si někteří Babišovi odpůrci myslí. Na sletu to nebyl začátek konce Andreje Babiše, byl to spíš test, co si může dovolit. A Babiš jím prošel vcelku úspěšně. To, že si vůbec troufl na sokolský slet a stadion při vyslovení jeho jména nespadl v bouři nevole, ukazuje, že zatím opravdu neprohrává.

Test Velehradem

Podobným testem byla i tradiční cyrilometodějská pouť na Velehradě. Andrej Babiš tam, coby prosazovatel zdanění církevních restitucí, tedy fakticky osekání náhrad za majetek ukradený komunisty, poslal zdravici. V ní poměrně drze píše, že si "věřících upřímně váží a v jejich společenství se cítí velmi dobře". A dodává, že věří, že "pokora je cesta ke skutečnému lidství". Od celoživotního byznysově-politického žraloka, jehož neformálním heslem je "kúpiť, lebo zničit", zní něco takového opravdu neuvěřitelně. Reakce? Maximálním projevem nevole, které se Babišovi na Velehradě za pokrytectví kombinované s výsměchem dostalo, bylo tiché postranní brblání.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru