Záchranářům v Thajsku se včera podařilo zachránit první čtyři chlapce ze třináctičlenné skupiny mladých fotbalistů. Ta spolu se svým trenérem uvízla v podzemní jeskyni, kterou postupně zaplavila voda z monzunových dešťů. Na dnešní ráno záchranáři naplánovali druhou fázi operace, která vyvede z jeskyně další tři lidi.

Evakuace prvních chlapců začala v neděli ráno. Záchranářům pomohlo, že voda v podzemí klesla více, než se čekalo. Pěšky tak šlo ujít více úseků, než se původně předpokládalo. I tak ale museli chlapci pod vodou uplavat s pomocí přístrojů asi jeden kilometr.

O tom, kdo z uvězněných v jeskyni bude evakuován jako první, rozhodl australský lékař a zároveň potápěč, který je přímo na místě. Vybral ty, kteří byli nejvíce oslabeni. Děti, které vyšly z jeskyně, převážely sanitky k přistaveným vrtulníkům, jež je pak přepravily do nemocnice vzdálené 70 kilometrů.

"Naše operace byla úspěšnější, než jsme očekávali," řekl Narongsak Osottanakón, šéf krizového štábu a guvernér provincie Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází. Podle něj se na záchraně podílí celkem 90 potápěčů, z toho 50 zahraničních a 40 thajských.

"Je ale otázkou, kolik je tam potápěčů, kteří jsou schopní to provést. Pokud potřebují 10 hodin na přípravu, svědčí to o tom, že je tam velmi úzký tým těch nejlepších, kteří provedli jednu záchrannou akci a potřebují se vyspat a odpočinout si, aby mohli provést další akci," uvedl Mojmír Záviška, zástupce náčelníka českých speleologických záchranářů. V obtížném terénu minulý pátek jeden z potápěčů zahynul.

Skupina je v jeskyni uvězněna od 23. června. Záchranáři ji objevili teprve 2. července. Od té doby jim přinášejí zásoby a připravují je na evakuaci. Situaci komplikuje i fakt, že někteří z chlapců neumějí plavat. Kvůli tomu a složitým podmínkám v jeskyni se uvažovalo, že se záchranou se počká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky.

V jeskyni ale začal ubývat kyslík a hrozilo, že se hladina vody opět zvýší. Proto bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

Související