Milé čtenářky, milí čtenáři,

dnešní děti to v lecčems nemají snadné. Od hraní na hřišti za domem nebo lítání po vsi je často úspěšně odrazují moderní technologie a sociální sítě. A tak sice umí přeinstalovat počítač, ale netuší, jak krásné je pozorovat z posedu jeleny v ranní mlze, chytit v řece úhoře do ruky nebo poznat ve spleti hlasů v korunách stromů pěnkavu. Jak pak mají vnímat takové myslivce, když o nich slyší jen ve zprávách, že střílejí přemnožené kance nebo omylem (a výjimečně) sami sebe.

Moje generace ráda sledovala filmy s Tomášem Holým Pod Jezevčí skálou nebo Na pytlácké stezce, které se odehrávaly uprostřed podmanivé šumavské přírody. Lehce jsme tak mohli k myslivcům a hajným vzhlížet s obdivem a jejich práci jim závidět. Mně osobně se hájenka hajného Straky líbila tak moc, že ještě na konci základní školy jsem vážně uvažoval o tom, že se stanu lesníkem.

"Myslivost se nedá vykonávat krátkodobě, s okamžitým a hmatatelným ziskem jen pro trofeje nebo zvěřinu. Pak je to totiž pouhý lov," řekl mi nedávno šéfredaktor časopisu Myslivost Jiří Kasina. Podobně podávaly myslivost zmíněné snímky. Tedy ne jako nějaký koníček, ale styl života, celoživotní posedlost a vyjádření vztahu k přírodě a ke zvěři.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se