Doby, kdy vše směřovalo k tomu, že by lídrem na pravici mohla být TOP 09, zmizely v nenávratnu. Naopak není vyloučeno, že se naplní scénář, podle kterého TOP 09 zůstane na úkor ODS na okraji politického spektra.

Volební model, který zatím podle svého posledního průzkumu sestavila agentura TNS Kantar pro Českou televizi, přiřkl TOP 09 pouze 3,5 procenta voličské podpory na rozdíl třeba od ODS, která má 15,5 procenta.

Pro předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila jsou taková čísla velmi nepříjemná, protože loni v listopadu vystřídal v čele strany Miroslava Kalouska právě proto, aby zájem voličů zvedl. "Uteklo příliš málo času od mého zvolení. Nesliboval jsem rychlé výsledky. K tomu, aby veřejnost více podporovala naši stranu, potřebuji delší čas," brání se Pospíšil.

Jednu z hlavních příčin nedobré situace vidí v tom, že voliči TOP 09 odchází ke konkurenci. Konkrétně k ODS Petra Fialy. Mimochodem, k té ODS, v níž byl Pospíšil místopředsedou v letech 2010−2014.

"Je to princip sněhové koule. Průzkumy přisuzují ODS podstatně více procent než nám, takže voliči se raději nabalují na ni než na nás," přiznává Pospíšil.

Tuto teorii potvrzují i autoři zmíněného výzkumu. "Hlasy od TOP 09 celkem jasně směřují k ODS. Lidé přestávají věřit, že by se v tuto chvíli dostali do parlamentu, a snaží se alespoň trochu zkonsolidovat pravicové hlasy," říká analytik TNS Kantar Pavel Ranocha.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se v textu dočtete, za co straníci chválí Jiřího Pospíšila a jak reaguje na nepříznivě se vyvíjející volební preference Miroslav Kalousek, který po loňských poslaneckých volbách na předsednický post rezignoval.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.