V době synchronizovaného globálního ekonomického růstu se drtivé většině států hospodářsky daří a lidem roste životní úroveň. Podle Světové banky globální ekonomika letos poroste o 3,1 procenta.

Akciové indexy by měly lámat rekordy. Pohled na asijské trhy ale nabízí jiný obrázek. Již 6. července začnou platit americká cla na čínské zboží v rozsahu 34 miliard dolarů. Trhy v Asii jsou vystrašené a propadají se na svá minima. Čínský index MSCI je na nejnižší hodnotě za deset měsíců. Hongkongský index Hang Seng se blíží nejnižší úrovni za poslední rok a Shanghai Composite Index se propadl na dvouleté minimum.

Investoři postupně začínají opouštět rozvíjející se trhy a přesouvají svá aktiva do dolaru. Můžeme si například všimnout, že indická rupie je nejslabší od roku 1973, kdy se začal sledovat její kurz. Mnohým měnám nepomáhá ani růst úrokových sazeb a jejich hodnota se propadá. S tím koneckonců máme zkušenost i z Česka.

Je zřejmé, že obchodní válka má své první oběti. Asijské trhy jsou pod tvrdou palbou investorů a dopady se začínají přenášet do životů konkrétních lidí. Státníci odmítají poslouchat rady ekonomů a dál chřestí zbraněmi. Frontová linie se začíná rozšiřovat z Asie do dalších částí světa a globální ekonomický růst je ohrožen.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru