Zhodnocení peněz, které mají lidé na vkladech v tuzemských bankách, zůstává nejhorší v historii. A to přesto, že Česká národní banka minulý týden už počtvrté od loňského srpna zvýšila svou základní sazbu. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjejí ceny úvěrů a zhodnocení vkladů, vzrostla z rekordně nízké úrovně 0,05 na jedno procento.

Přebytek volných peněz nyní mohou bankovní domy ukládat u ČNB za úrok ve výši jednoho procenta a o vyšší výnos se pak podělit s klienty. Ani po posledním zvýšení sazeb centrální banky se však úroky na vkladech zvedat nezačaly. Z odpovědí nejvýznamnějších bank pro drobné klienty, které HN oslovily, vyplynulo, že se na to ani nechystají.

"Zvyšování sazeb ze strany centrální banky je zatím stále pozvolné a objem vkladů zároveň příliš velký na to, aby bankám dávalo ekonomický smysl zvyšovat úroky na depozitech," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

4,51 bilionu Kč

měly banky letos v květnu na vkladech od klientů.

3,3 bilionu Kč

činily vklady klientů před začátkem intervencí ČNB v srpnu 2013.

Podle statistiky centrální banky se průměrné úroky na vkladech od loňského srpna ani nehnuly − na běžných účtech je roční úrok stále 0,05 procenta, na spořicích účtech pak 0,21 procenta.

Před osmi lety − v dubnu 2010, kdy základní sazba ČNB byla také jedno procento, činilo průměrné úročení na běžných účtech 0,62 ročně a na spořicích účtech skoro jedno procento.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru