Zhodnocení peněz, které mají lidé na vkladech v tuzemských bankách, zůstává nejhorší v historii. A to přesto, že Česká národní banka minulý týden už počtvrté od loňského srpna zvýšila svou základní sazbu. Dvoutýdenní repo sazba, od které se odvíjejí ceny úvěrů a zhodnocení vkladů, vzrostla z rekordně nízké úrovně 0,05 na jedno procento.

Přebytek volných peněz nyní mohou bankovní domy ukládat u ČNB za úrok ve výši jednoho procenta a o vyšší výnos se pak podělit s klienty. Ani po posledním zvýšení sazeb centrální banky se však úroky na vkladech zvedat nezačaly. Z odpovědí nejvýznamnějších bank pro drobné klienty, které HN oslovily, vyplynulo, že se na to ani nechystají.

"Zvyšování sazeb ze strany centrální banky je zatím stále pozvolné a objem vkladů zároveň příliš velký na to, aby bankám dávalo ekonomický smysl zvyšovat úroky na depozitech," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

4,51 bilionu Kč

měly banky letos v květnu na vkladech od klientů.

3,3 bilionu Kč

činily vklady klientů před začátkem intervencí ČNB v srpnu 2013.

Podle statistiky centrální banky se průměrné úroky na vkladech od loňského srpna ani nehnuly − na běžných účtech je roční úrok stále 0,05 procenta, na spořicích účtech pak 0,21 procenta.

Před osmi lety − v dubnu 2010, kdy základní sazba ČNB byla také jedno procento, činilo průměrné úročení na běžných účtech 0,62 ročně a na spořicích účtech skoro jedno procento.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru