V Česku právě probíhají přípravy nového civilního procesního kodexu. Z vyjádření ministerstva spravedlnosti vyplývá, že jedním z hlavních cílů nového občanského řádu je soudní řízení v civilních věcech zrychlit. K tomuto zrychlení nemá dojít na úkor zásadního snížení práv účastníků řízení a kvality soudních rozhodnutí. To, že ministerstvo spravedlnosti stanovilo zrychlení soudního řízení jako prioritu, hodnotíme v Unii podnikových právníků jednoznačně pozitivně a plně to podporujeme. Je-li ale zvýšení rychlosti soudních řízení hlavním cílem návrhu nového občanského soudního řádu, pak je třeba se v prvé řadě ptát, do jaké míry má na toto zrychlení vliv samotný procesní kodex a do jaké míry hrají roli jiné faktory.

Je zjevné, že na rychlost soudního řízení má vliv mnohem více faktorů než občanský soudní řád. Jde kromě samotné podoby právních předpisů zejména o organizační uspořádání a personální obsazení soudní soustavy, motivaci soudců a pomocného soudního personálu, systém jejich odměňování, dostupnost mimosoudních mechanismů pro řešení sporů, case management uvnitř jednotlivých soudů i napříč celou soudní soustavou, manažerské řízení rozhodovací činnosti soudů včetně monitoringu délky řízení a kvality rozhodování, využití IT prostředků a další.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru