Hodiny v Bavorsku jdou vždy jinak, platívalo v Německu. Posměšný povzdech se vztahoval k dobám, kdy Freistaat Bayern převážně obýval archaicky řečeno prostý zemědělský lid. Nyní je to nejbohatší část spolkové republiky, ale i tak se tam líhnou nápady, které by mohly budit jen pobavený údiv. Počínaje včerejškem Bavorsko zřizuje vlastní pohraniční stráž − konflikt se zákonem, který vnější ochranu svěřuje federálním německým úřadům, by měl řešit příslušný spolkový ministr, kterým je jako na potvoru Bavor Horst Seehofer. Jinak zastánce toho, aby migranti registrovaní v jiné členské zemi EU byli vraceni přímo z německých hranic.

Bylo by to úsměvné, pokud by se to ovšem týkalo pouze Bavorska, a ne celého Německa a celé Evropy. Na těchto nápadech v Bavorsku vládnoucí CSU je srozumitelné, že se snaží ovlivnit voliče pod Alpami, kteří si v říjnu budou vybírat poslance do zemského sněmu v Mnichově. Méně pochopitelná je však jejich krátkozrakost. Mezi prvními, kdo se ozval proti nápadu odvracet šmahem všechny potenciální žadatele o azyl hned na německé, potažmo bavorské hranici, nebyl nějaký příkladný zastánce vstřícné imigrační politiky, ale rakouský kancléř, lidovecký Sebastian Kurz. Ten s ohledem na veřejné mínění a na koaliční pravicově populistické partnery ve vládě sice prosazuje restriktivnější postup vůči imigrantům, obratem si však spočítal, že když Seehofer nasadí svou pohraniční zátku, žadatelé o azyl se začnou hromadit v rakouské nádobě. Pokud by se vláda ve Vídni inspirovala bavorským příkladem, shromaždiště pro imigranty by si musel začít chystat třeba další propagátor národních, a nikoliv celoevropských řešení, Kurzův soused na východě, maďarský premiér Viktor Orbán.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru