Důvěřuj a pak pověřuj. Svéráznou parafrází gottwaldovské poučky se zřejmě rozhodli řídit předáci nového vládního souručenství při řešení kauzy Poche. Aby neriskovali, že nově jmenovaná vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů nesežene dost hlasů k získání důvěry, raději vážný spor o obsazení postu ministra zahraničí se vší vervou odložili a zadusili. Inu nejdřív, sněmovno, důvěřuj a pak, prezidente, znovu pověřuj.

Proto šéf ČSSD Jan Hamáček dokola ujišťuje: nic se neděje, buďte v klidu, všechno se vyřeší. Jak, o tom mlčí. I když je to právě on, kdo vzal na sebe odstranění poslední překážky na cestě ke stabilnímu Babišovu vládnutí.

Ticho, které se rozhostilo po čelním Pocheho nárazu do pancíře Miloše Zemana, za nímž se schovává i Babiš, nevěstí nic dobrého. Stačí si udělat malou rekapitulaci. Za normálních okolností by odmítnutí ministerského kandidáta jedné z vládních stran muselo vyvolat buď roztržku uvnitř rodící se koalice, nebo kompetenční spor s prezidentem republiky. Nedošlo ale ani k jednomu. Místo toho se Hamáček a Babiš v zájmu hladkého rozjezdu svého vládnutí "šábli" o uspokojení hradního pána. Hamáček odkýval sám sebe jako náhradního šéfa diplomacie a Babiš poslal Zemanovi velkoryse dvě jména adeptů na "zamini". Čímž prezidentovi přiznal právo na výběr ministrů a podřízl ústavou zaručenou suverénní pozici všem příštím předsedům vlád. Veškeré pochybnosti o neústavnosti postupu ale Babiš, Hamáček i Zeman rychle a svorně smetli ze stolu.

Následně Černínský palác získal vedení, jaké tu ještě nebylo. Poche nastoupil jako neplacený brigádník do funkce politického tajemníka. A ministrem na brigádě se stal i novopečený šéf letenské kachlíkárny, jak se mezi Pražany říká ministerstvu vnitra, Hamáček.

Mohlo by se zdát, že formálně je všechno vyřešeno a že vláda s důvěrou je po víkendovém souhlasu KSČM na dohled. Přesto kauza Poche znamená pro šéfa ČSSD prohru na třech šachovnicích zároveň. A doutnající neklid v krajských organizacích strany naznačuje, že konečné účtování za nominační blamáž ještě přijde.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru