Správně ocenit start-up, tedy mladou společnost vyvíjející nějaký inovativní produkt či službu, je často ošemetné. Pořádná finanční historie zpravidla chybí, obchodní model často existuje jen na papíře a aura zakladatele investorům lehko zatemní zrak. Zdroje se navíc tenčí. "Počty investic klesají, globálně to může být polovina příležitostí oproti době před čtyřmi lety," domnívá se Jan Marek. Potenciál vydělat tím, že někdo vytvoří v Česku kopii start-upu, který úspěšně funguje v zahraničí, a bude sázet na jeho odkup zahraničním konkurentem, se podle něj už vyčerpal.

HN: Existuje faktor, který ohodnocení start-upů často zkresluje, jakási slepá skvrna?

U ocenění máte dvě oblasti, jedna jsou čísla a jedna příběh. Musí vám sedět obojí. Zvlášť u start-upů to bývá silný příběh nebo silný zakladatel. Lidé potom mohou přehlížet to, že tam chybí čísla nebo že ten byznysmodel vůbec nedává smysl.

HN: Jak ocenit firmu, jejíž obchodní model je jen na papíře?

Kuchařka neexistuje. Start-upy jsou specifické. Máte-li normální společnost, dejme tomu plynovod, tak se dá čekat, že trubka v zemi bude převádět plyn od výrobce k prodejci. I u velkých společností, jejichž byznys vypadá úplně jasně, se věci mohou změnit, ale ve start-upu se taková změna děje desetkrát nebo stokrát rychleji. Historii nemáte, takže se musíte dívat na vše, co je k dispozici. Start-up nemá jasný byznysmodel.

Jan Marek (43)

Partner společnosti Deloitte zodpovědný za finanční poradenství. Vystudoval ekonomii na Univerzitě Karlově v Praze, před nástupem do Deloittu působil jako portfolio manažer a makléř na Burze cenných papírů Praha.

HN: Čím je ocenění start-upů ještě jiné?

Vždy je to loterie. Většina start-upů zkrachuje a investice se vám nevrátí, na druhou stranu ale můžete vydělat miliardy. Zatímco od trubky v zemi všichni chtějí, aby jim investici vracela, start-upy mají exkluzivní postavení.

Nikdo neočekává, že budou vydělávat peníze, stačí, že budují trhy a investoři do toho lijí peníze. Zvlášť u start-upů byste se na to navíc měl podívat ze všech možných úhlů pohledu. Jeden je ten, že kupuji zákazníka. Pokud jich má konkurence milion a firma má hodnotu sto milionů, tak když já mám dva miliony zákazníků, budu stát dvě stě milionů korun. Druhá možnost je dělat si různé scénáře.

HN: To funguje jak?

Řeknete si, že v tuto chvíli chcete prodávat určitý produkt, a my navrhneme různé scénáře. Optimistický, pesimistický, základní. Navrhneme, co se podle nich stane, a přiřadíme k nim pravděpodobnost. Třeba že na 10 procent se vám opravdu povede najít zlatou žílu a budete vydělávat, ale většinou se to nepovede. Ten obrázek je pak úplně jiný. Je zavádějící namalovat si jeden scénář vývoje a čekat, že to tak bude.

HN: Existuje nějaký další pohled?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru