Takovou pozornost jako v sobotu odpoledne budilo "úvé" naposledy v pátek 24. listopadu 1989. Tehdy po celodenním zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa oznámil její vůdce Milouš Jakeš kompletní rezignaci celého vedení a sametová revoluce slavila první velký triumf.

Časy se ale změnily. Teď naopak šéf KSČM Vojtěch Filip po čtyřhodinovém jednání ústředního výboru vyhlásil, že komunisté se rozhodli umožnit vznik menšinové vlády ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše.

Mnoha pamětníkům a demokratům spadla čelist. Ne snad překvapením, protože s hlasy komunistů se počítalo už od loňských voleb v obou zvažovaných vládních konstelacích (jak ANO a ČSSD s podporou KSČM, tak i ANO s podporou KSČM a SPD Tomia Okamury). Spíš z toho, jak se − řečeno s Bohumilem Hrabalem − neuvěřitelné zase jednou stává skutkem.

Proti čím dál rozšířenějšímu názoru, že přestup komunistů z dlouholeté opozice do tábora vládních stran je normální vývoj, mluví tři věci.

Zaprvé KSČM zůstává nereformovanou ultralevicovou a antisystémovou stranou. Její ideje i politika jsou zcela v protikladu k hodnotové i spojenecké orientaci současné České republiky, zejména tím, že chce odejít z NATO i EU. "Vřelý" postoj komunistů k polistopadovým poměrům kdysi výstižně popsal expředseda KSČM Miroslav Grebeníček, když řekl, že je to "lepší než dostat zmrzlou opratí přes pusu".

Jenže trestně stíhaný, a tudíž politicky izolovaný šéf hnutí ANO se nerozpakoval a zapřáhl čerta do svého vládního vozu. Takže protizápadní, promoskevská partaj bude u porodu údajně prozápadního a proevropského Babišova kabinetu. Miliardářsko-proletářská vláda.

Pekelník se umaže těžko. Zato najít dost účinný prášek na vyprání sněhobílých košil, v nichž se tak rádi fotí lidé z ANO, už půjde těžko.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru