V historii spolu lidé na dálku komunikovali dopisy, před sto lety k nim přibyl telegraf, pak přišly telefony, po nich v rychlém sledu následovaly faxy, mobily, internet, sociální sítě nebo videohovory jako Skype. Kam se ve způsobech dorozumívání posuneme v dalších desetiletích? Kevin Warwick má jasno: Necháme si do mozků implantovat počítačové čipy a prostřednictvím internetu spolu budeme sdílet myšlenky i pocity.

Zmíněná vize zní jako sci-fi. To by ji ale nesměl pronést uznávaný britský vědec, který na vlastním těle prokázal, že není žádnou utopií komunikovat s ostatními jen za pomoci kybernetických implantátů a připojení k síti. Provedl to ostatně už na sklonku minulého století.

"Proto i nyní věřím, že se nám podaří obdobným způsobem navzájem propojit dva lidské mozky. Technologii pro to už máme a já sám se do toho chci pustit," říká profesor kybernetiky z Coventry, který se začátkem září stane hostem pražského technologického festivalu Future Port.

Kevin Warwick (64)

◼ Profesor kybernetiky Kevin Warwick získal doktorát na prestižní Imperial College v Londýně. V současnosti přednáší na univerzitě v Coventry.
◼ Warwick se proslavil jako vědec-kyborg, který na sobě a své české manželce Ireně otestoval možnosti mimosmyslové komunikace. Poznali se v jedné vědecké knihovně v Praze.

Britská média vědce překřtila na Kapitána Kyborga. Oproti známým filmovým kyborgům − Terminátorovi či RoboCopovi − Warwick nemá kovové tělo ani nadlidskou sílu. Díky čipu v zápěstí, přes nějž dokázal na dálku ovládat různé předměty, se ale ke kyborgům může směle řadit.

První čip si nechal vpravit do zápěstí už v roce 1998. S kolegy tehdy rozvíjeli systém takzvané chytré domácnosti, v níž lze spotřebiče nebo okna či dveře ovládat z jednoho místa. Tehdy šlo o nový koncept, dnes se jedná o poměrně běžnou technologii. Britský vědec si přitom na sklonku milénia nevystačil s přelomovým digitálním systémem, kdy se domácnost řídila za pomoci dálkového ovladače.

Napadlo ho nahradit jej počítačovým implantátem.

"Báli jsme se infekce, která by po vložení přístroje do těla mohla vzniknout. Čip jsme ale sterilizovali a všechno pak šlo jako na drátkách," popisuje Warwick. Nápad udělat sám ze sebe pokusného králíka mu přišel přirozený. "Jsem profesorem kybernetiky a praktickou zkouškou tohohle oboru může být právě to, když se stanete kyborgem. Já jsem byl vždycky spíš praktik a tenhle typ experimentů mi přišel ryze praktický."

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké je komunikovat pomocí implantátu s jiným člověkem.
  • Jak Warwickovy projekty pomohou lidem s amputovanými končetinami.
  • Jakou roli v testování sehrála jeho česká manželka.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se