Velmi příznivé výsledky automobilového průmyslu jsou ovlivněny pozitivním vývojem světové ekonomiky, pochvalovali si před pár dny zástupci českých výrobců a jejich dodavatelů a oznámili rekordní výkony za rok 2017. Jenže tato idylka už je minulostí. Optimismus vyprchává kvůli už započaté obchodní válce, v které americký prezident Donald Trump bojuje skoro proti všem. Ekonomové se shodnou, že hrozba eskalace obchodních sporů je nyní tím největším rizikem.

Pro Evropu je největším bolehlavem Trumpova hrozba uvalit dodatečná dvacetiprocentní cla na všechna auta vyrobená v EU. To by byl tvrdý direkt zejména německým automobilkám − a všem, kdo s nimi obchodují. Poškodil by automaticky i dlouhou řadu českých firem. Odhady velikosti ztrát je nutné brát s rezervou, ale je jisté, že by se počítaly v miliardách. Podle analýzy německého institutu Ifo by Česko patřilo mezi nejzasaženější země EU. Hůř by na tom kromě našeho západního souseda byli jen Maďaři. A to jde jen o subdodávky.

Vlastně je tak štěstí, že se zájem automobilky Škoda o americký trh nikdy nedostal do fáze, kdy by do takové expanze šly reálné peníze. V dnešní situaci už by byl útok na tamní trh úplný nerozum, i když má Škodovka poprvé v historii řadu modelů, které by se po úpravách a s rozumnou cenovou politikou mohly do vkusu běžných Američanů trefit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru