Když Radim Jančura v jedné z restaurací na pražském hlavním nádraží u piva vysvětluje, jak si představuje dopravu budoucnosti, získá posluchač dojem, že z té současné nezůstane kámen na kameni. Byznysmen s bydlištěm v obci Bílovice nad Svitavou je přesvědčen, že bude odumírat veškerá regionální doprava, autobusová i vlaková. "Ten trend je neúprosný, regionální doprava odumírá už teď. Zůstanou zde jen školní autobusy, tak jako to je v Americe," tvrdí podnikatel.

Veřejná doprava podle jeho názoru dost dobře nemůže konkurovat v rychlosti a pružnosti automobilové, když relativní cena aut i jejich provoz v čase (s rostoucími mzdami) stále klesá.

Proto je podle něj neekonomické a nerozumné ve větším objemu investovat do místních železničních tratí, kde jezdí jen lokálky.

Do tohoto trendu podle Jančury velmi razantně − nejpozději do deseti let − promluví i samořiditelná auta. Ta umožní cestování osobními vozy i těm, co auto a řidičák nemají. A to za cenově příznivějších podmínek než dnes taxíky.

"Lidé si přes nějakou aplikací auto přivolají a budou si také moci zvolit, zda z bodu A do bodu B pojedou sami, nebo s někým dalším. Od toho se bude odvíjet cena. O náklady se tak podělí," přibližuje Radim Jančura, jak by samořiditelné vozy mohly v regionech převzít roli veřejné dopravy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.