Na otázku, zda nás čeká další zpomalení a další krize, lze říci zcela jistě: čeká. Jen přesně nevíme kdy. Stejně jako podzim přichází po létě, večer po dni − vše, tedy technologický vývoj i nálada ve společnosti a ekonomice, se pohybuje v cyklech. Je čas zasévat a je čas sklízet, je čas stavět a je čas bourat, je čas objímat a je čas přestat v objímání, praví prastará biblická kniha Kazatel.

Ekonomickým cyklům chronicky nerozumíme. Tedy teorií je plno (na každý jev lze najít nekonečně zpětných vysvětlení) − ale Nobelovka stále čeká na člověka, který krizi dokáže systematicky předpovědět.

Kdybychom ji dokázali hodnověrně předvídat − ostatní o tom přesvědčit a zároveň je přinutit použít vhodné protiopatření − ke krizi by ani nedošlo. Krize bude prozatím vždy černou labutí. Přiletí nečekaně.

Mnoho ukazatelů západních ekonomik vykazuje velice pozitivní čísla − podobně jako před finanční krizí, která začala probublávat na povrch před jedenácti lety v létě 2007. Inflace je nízká, růst slušný a to platí nejen u nás, ale v celém západním světě. Americká ekonomika roste tempem 4,6 % (což je na USA skutečně hodně) a zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by měla mít příliš velké obavy z vysoké inflace. USA se zároveň těší rekordní nezaměstnanosti, totiž 3,8 %, nejnižší od dubna roku 2000. Což je málo i na tradičně "přezaměstnanou" Ameriku.

Tamní ekonomové se ale právem obávají, že nezaměstnanost přestane fungovat jako poklička na bobtnající inflaci. Ta na nás může vyskočit jako pružina stlačovaná po mnoho let extrémně nízkými úrokovými sazbami a dalšími operacemi, které byly ekonomice píchány do žil jako doping. Ekonomika se za ta léta mohla stát na nízkých sazbách závislou, kdo ví.

Centrální banky a s nimi celé ekonomiky se každopádně pouštějí na neprobádanou půdu. Nikdy v historii nebyly sazby uměle drženy tak nízko a tak dlouho. Z tohoto režimu jsme nikdy nevystupovali − můžeme jenom odhadovat na základě spekulativních modelů (které vydrží do příslovečného prvního výstřelu), co tato bezprecedentní změna udělá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru