Pro využívání služeb cloud computingu je specifická migrace dat z interního prostředí organizace do externího prostředí poskytovatele. Ten má typicky svá datová centra rozmístěná po celém světě a mezi nimi podle potřeby data přesouvá. Data jsou tak ovlivněna legislativou různých států v závislosti na jejich aktuálním fyzickém uložení a podle potřebné míry jejich ochrany. Spotřebitel služeb cloud computingu ale musí dodržovat legislativní a regulatorní požadavky dané státem, ze kterého pochází. Spotřebitel je v tomto případě považován za správce osobních údajů, neboť definuje účel, prostředky a způsob zpracování osobních údajů a rozhoduje o výběru externího poskytovatele, který bude osobní údaje zpracovávat. Poskytovatel vystupuje v roli zpracovatele osobních údajů pro správce.

Působí-li spotřebitel v některé ze zemí EU, přejímá odpovědnost za dodržování předpisů na ochranu osobních údajů. Odpovídající úroveň ochrany by se měla odvíjet od povahy osobních údajů, účelu a doby trvání zpracování osobních údajů, od země původu a země konečného určení a legislativy a regulativ třetí země. Vzhledem k velkému objemu osobních údajů předávaných mezi státy EU a USA schválila Evropská komise nástroj na ochranu soukromí a osobních dat občanů EU nazvaný Štít EU−USA. Jeho cílem je zabezpečit lepší ochranu transferu osobních dat mezi EU a USA a zavést jasnější a vymahatelnější legislativní prostředí pro organizace, které se na toku dat podílejí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Data jsou ovlivněna legislativou různých států v závislosti na jejich aktuálním fyzickém uložení a dle potřebné míry jejich ochrany.
  • Spotřebitel služeb cloud computingu ale musí dodržovat legislativní a regulatorní požadavky dané státem, ze kterého pochází.
  • Změny nastaly v souvislosti se zavedením GDPR. Jednotné evropské nařízení o ochraně osobních dat pro podniky využívající služby cloud computingu nese nové výzvy zejména v oblastech bezpečnostní politiky, fyzického uložení dat, nakládání s daty a tzv. disaster recovery.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru