Jako poradce pro národní bezpečnost Spojeného království jsem každodenně informován o činnosti osob, které ohrožují bezpečnost Británie a jejích spojenců.

Žiji v bezpečné a prosperující zemi, ve své práci si však více než jiní uvědomuji hrozby, kterým permanentně čelíme.

Musíme investovat do obrany, abychom se vyrovnali protivníkům, a zároveň musíme respektovat hodnoty, na kterých je vybudována naše společnost.

Červnové zasedání Evropské rady dává příležitost přijmout opatření k boji s bezpečnostními hrozbami nepřátelských států jako jsou kybernetické útoky, dezinformační kampaně a nepřátelské zasahování do voleb.

Škodlivé aktivity v kybernetickém prostoru ohrožují infrastrukturu a počítačové systémy, na nichž závisí moderní společnost.

V loňském roce jsme četli o kybernetickém útoku "Wannacry." Šlo se o bezohledný útok s cílem způsobit škody v britském zdravotnictví. Lékařům a zdravotním sestrám znemožnil přístup k počítačům a ohrozil tak život nemocných osob.

Stejnou technologii lze použít k šíření nepravd po internetu a sociálních sítích, k překrucování faktů, zasévání sporů a k odmítání odpovědnosti za škodlivé jednání.

Nedávno jsme byli svědky pokusu o zasahování do politických procesů, kdy hackeři získávali politicky citlivé informace, které měly po zveřejnění poškodit důvěru veřejnosti v politiky a politické instituce.

Objevují se znovu staré hrozby. Vloni byly v Malajsii, Sýrii a Británii použity chemické zbraně, přestože jsou zakázány mezinárodními smlouvami.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru