Vypadá to na revoluci. Kdo byl uplynulý víkend na pražském hudebním festivalu Metronome, kdo ten nadcházející zamíří na přehlídku Aerodrome, příští týden na koncert Rolling Stones v Praze nebo v srpnu na festivaly Let It Roll, Brutal Assault či Hip Hop Kemp, peníze může nechat doma.

Stovky tisíc Čechů si zvykají na takzvané chytré náramky od společnosti Intellitix, v zahraničí už dávno rozšířené. Princip? Jednoduchý. Nejpozději u vstupu člověk vymění lístek za náramek, nejlépe už dopředu ho nabije penězi. A za pivo i jídlo platí pouhým přiložením čipu ke čtečce.

Čerstvá zkušenost z jinak vydařené víkendové akce Metronome ukazuje, kde to má mouchy. Fronty u vstupu se tvořily stejně, a když festival skončil, za vrácení zbylé částky si pořadatel chtěl naúčtovat padesát korun a pak lidem vracet jen od padesáti korun výš. Jinými slovy: komu na účtě zbyla necelá stovka, měl smůlu, vše propadlo organizátorům.

Mnozí, třeba včetně vlivného reportéra Janka Rubeše, to kritizovali na sociálních sítích. Festival, jenž bezhotovostní systém užil prvně, nejprve přiznal "chybu v komunikaci" a nakonec oznámil, že z účtů nebude strhávat nic. Řešení férové, ale jednorázové.

Úvaha je samozřejmě taková, že kdo zaplatí dva tisíce za lístek, na nějakou padesátikorunu hledět nebude. Poučení zní, že to nestačí napsat petitem do podmínek užívání služby, nýbrž vytroubit velkými písmeny na hlavní stránce webu. "Nejde mi o peníze, ale o princip," stěžovali si lidé nejčastěji.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru