Oceňovaná počítačová hra Československo 38−89: Atentát historicky věrně vykresluje příběhy nedávné minulosti a její výuková verze se úspěšně šíří po školách. Teď se o ni dokonce zajímá asi pětice nadějných investorů, hlavně ze zahraničí. Oslovili její tvůrce, odborníky z Univerzity Karlovy a Akademie věd s tím, že chtějí zaplatit různá pokračování a dostat hry na cizí trhy a do tabletů nebo mobilů.

Má to ale háček. Zdráhají se vstupovat do projektu společně s celou Univerzitou Karlovou, které duševní vlastnictví patří, je to pro ně příliš velký "moloch". Řešení ale pro autory hry i dalších zajímavých nápadů z univerzitní půdy právě přichází, škola teď jako první tuzemská univerzita založila stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost s ručením omezeným, která se zaměří přímo na převod vědeckých objevů a znalostí do světa byznysu. Ten je dnes poměrně zdlouhavý.

"Když podnikáte na poli inovací, potřebujete být jedním z prvních na trhu. Jenomže proces zakládání společnosti, která by vznikla kolem zajímavého nápadu, na univerzitě trvá půl roku až rok. Podle zákona jej musí schválit akademický senát, kolegium rektora, správní rada… Pro investory je takový proces moc zdlouhavý a rizikový, nechtějí jej podstupovat," popisuje hlavní překážky podnikání při univerzitách Otomar Sláma, ředitel nové dceřiné společnosti Univerzity Karlovy s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP).

Věda, s. r. o.

Silný partner

Na Univerzitě Karlově se doposud o přivádění nápadu k životu staralo podobně jako na jiných univerzitách Centrum pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT). To nekončí, bude dál vyhledávat nadějné projekty uvnitř univerzity a poskytovat jim servis. "Získáváme ale nyní silného partnera pro převod výsledků do praxe," popisuje ředitelka centra Hana Kosová.

Počítačová hra i léčba

Jako první vysoká škola v Česku založila Univerzita Karlova stoprocentně vlastněnou dceřinou společnost pro přenos vědeckých objevů do byznysu. Jednatelem společnosti s ručením omezeným je dosavadní poradce rektora pro oblast komercializace a fundraisingu Ivo Žídek. Výkonným ředitelem CUIP bude dosavadní zástupce ředitele CPPT Otomar Sláma. Na činnost CUIP bude dohlížet rada jmenovaná rektorem Univerzity Karlovy.

Základní jmění UK v dceřiné společnosti jsou tři miliony korun, uvedl rektor školy Tomáš Zima. Rozpočet bude zpočátku škola dotovat z peněz ze své hospodářské činnosti.

K zaujetí investorů už má nová firma připravený komunikační plán. Podle Zimy již univerzita jedná s potenciálními partnery například o spolupráci v léčbě nádorů nebo v interaktivní hře Atentát 1942.

Ta má být pro investory rovnějším partnerem pro podnikání než škola. Bude se starat o prodej patentů, licencování duševního vlastnictví, konzultace nebo bude s investory přímo vstupovat do nově vzniklých společností, takzvaných spin-offů, kde má mít podíl univerzita i investor nebo vědci. Ve výsledku tak bude z prodejů čerpat peníze i škola. Takový model je běžný v zahraničí, zakladatelé firmy CUIP ale připouštějí, že to v Česku ještě chvíli potrvá, první spin-offy začnou vznikat podle plánu nejdřív za dva roky. Nejprve je prý potřeba u jednotlivých projektů sestavit dobré byznysplány.

Už teď má ale škola vyhlédnuté asi tři nápady, které by mohly dát základ novým firmám. Kromě zmíněné počítačové hry také třeba techniku zjišťování pohlaví u plazů, kterou vyvinuli experti z Přírodovědecké fakulty.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.