Přestože prezident Miloš Zeman hodlá jmenovat novou vládu ANO a ČSSD již ve středu, nemá premiér Andrej Babiš stále jistotu, že jeho druhý kabinet získá důvěru sněmovny. K tomu nutně potřebuje podporu komunistických poslanců. Ti mu ji stále neslíbili, protože mají k podmínkám spolupráce s koaličními stranami výhrady. Definitivní verdikt určí ÚV KSČM až v sobotu a může se stát, že se nakonec rozhodne vládu potopit.

ANO a sociální demokraté už komunistům v mnoha programových i personálních podmínkách vyhověli, ale KSČM to ke spokojenosti stále nestačí.

Sám předseda strany Vojtěch Filip v rozhovoru pro HN nevyloučil, že jednání o vládě mohou úplně ztroskotat. "Nevím, jak se zachová ústřední výbor, takže se snažím všechny peripetie najít a odstranit. Snažím se. Moc mi to nejde," řekl.

Ještě tento týden se proto s Babišem sejde a pokusí se výhrady komunistů vyřešit. KSČM třeba vadí, jak je programové prohlášení vlády napsané. Místopředseda strany Stanislav Grospič říká, že dokument je vágní. "Chceme, aby například u důchodů či minimální mzdy bylo jasné, o kolik a kdy se v příštích třech letech zvýší," prohlásil.

Komunisté dále trvají na garanci, že takové návrhy zákonů vláda pošle do sněmovny včas. "Požadujeme, aby naše programové priority vláda předložila nejpozději šest měsíců před koncem volebního období," zdůraznil místopředseda poslaneckého klubu komunistů Leo Luzar.

Premiér Babiš včera nereagoval na otázku HN, jak výhrady komunistů vyřeší, aby odvrátil hrozbu, že jeho vládu nepodpoří.

A neodpověděl ani na dotaz týkající se další výtky Filipa a spol.: vadí jim, že Babiš s nimi nekonzultoval kandidáty na dvě ministerstva. Jde o Adama Vojtěcha v čele zdravotnictví a Taťánu Malou, která má řídit spravedlnost.

Filipa naštvalo, že se tato jména dozvěděl až z médií, přestože se s Babišem jen o den dříve setkal. "Ústřednímu výboru nezalžu jedinou věc. Budu kolegům říkat pravdu a pro některé bude tato nekonzultace znamenat docela velkou překážku," zdůraznil Filip.

Místopředseda komunistických poslanců Luzar prohlásil, že on sám není příznivcem chystané vlády. A poznamenal, že by pro ni hlasoval se "skřípěním zubů".

Na druhou stranu: komunisté si velmi dobře uvědomují, že pokud dají Babišovu týmu zelenou, získají největší podíl na moci od pádu komunistického totalitního režimu v roce 1989. "Je dost našich členů, kteří vnímají, že po tolika letech můžeme prosadit něco z našeho programu a držet prst na tepu vlády," řekl Luzar.

Prezident Zeman má Babišovu vládu jmenovat zítra. To je shodou okolností Den památky obětí komunistického režimu a výročí popravy Milady Horákové, která byla odsouzena v roce 1950 ve vykonstruo­vaném procesu.

Sněmovna má pak o důvěře hlasovat 11. července. Pokud komunisté vládu nakonec podpoří, bude důležité, jakou formu zvolí. Když pro ni aktivně zvednou ruku, má Babiš důvěru prakticky jistou. Jestli ale všech 15 poslanců KSČM ze sálu jen odejde, aby snížili počet hlasů nutných pro získání důvěry, bude muset premiér zajistit, že vládu podpoří všech 93 zákonodárců ANO a ČSSD. Kdyby chyběl byť jediný, nemuselo by to stačit, protože opoziční strany mají 92 hlasů.

Situaci může zkomplikovat i vyhrocující se dění okolo europoslance ČSSD Miroslava Pocheho. Sociální demokraté ho chtějí za ministra zahraničí, což ale prezident Zeman vyloučil: opakovaně zdůraznil, že Pocheho kvůli odlišným názorům na migraci nikdy nejmenuje. Některé špičky ČSSD prohlašují, že strana by už neměla dál v ničem ustupovat a měla by na Pochem trvat. Předseda Jan Hamáček si je ale jistý, že pro vládu nakonec zvednou ruku všichni poslanci sociální demokracie, i když Zeman Pocheho nejmenuje.