Svět obletěla zpráva, že se dle JPMorgan globální výnosová křivka dostala do stavu inverze, že "krátké" dluhopisy nesou vyšší výnos než ty s delší splatností. To bývá pokládáno za znamení, že recese je za dveřmi. Obvykle mají vyšší výnos "dlouhé" bondy, jelikož s sebou jejich držba nese vyšší riziko, které musí být něčím vykompenzováno.

Inverzi způsobuje očekávání investorů, že úrokové sazby budou krátkodobě výrazně vyšší, než je jejich rovnovážná úroveň. Jinými slovy, že se cyklus nachází v konečné fázi boomu, kdy se centrální banky snaží zvyšováním krátkodobých sazeb udržet pod kontrolou inflaci. A po boomu následuje recese.

Při bližším pohledu se však tento chmurný příběh nezdá být příliš věrohodný, současná "inverze" se zdá být spíše než zjevením neviditelné ruky trhu souhrou technických faktorů. Tím nejvýznamnějším je období kvantitativního uvolňování (QE), v rámci kterého centrální banky odkoupily velké množství "dlouhých" dluhopisů, což citelně stlačilo jejich výnosy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru