Zní to trochu jako hlášení rádia Jerevan: Z nejproslulejšího akciového indexu průmyslových firem, který ve skutečnosti není indexem, je zítřkem počínaje vyřazena největší americká průmyslová korporace. Proč vlastně? Odpověď je jednoduchá: protože průmysl je čím dál méně významný. V českých podmínkách, kde je výroba v továrnách stále král a motor národního hospodářství, to zní hodně nezvykle, ale přesně takto "degradaci" General Electric (GE), dlouholetého symbolu amerického kapitalismu a tradiční opory Wall Street, jejíž dividendy pomohly ke zbohatnutí několika generacím investorů, experti vysvětlují.

Spotřebitelské zboží, finanční sektor, zdravotní péče a technologie. To všechno jsou segmenty, které v dnešní ekonomice hrají důležitější roli než tradiční průmysl. Tvrdí to alespoň David Blitzer, výkonný šéf firmy sestavující nejdůležitější burzovní indexy, podle nichž se investují biliony dolarů. Samo o sobě je vyřazení GE poněkud sporné rozhodnutí. Už proto, že jde stále o několikanásobně hodnotnější a větší firmu, než je ta, která ji v elitní třicítce, tvořící Dow Jones Industrial Average (DJIA), vystřídá. Současně ani neotřese s burzami, neboť slavný index navzdory svému jménu není indexem, ale jeho hodnota se stanoví jako prostý průměr cen jednotlivých titulů, což je v dnešním světě sofistikovaných finančních nástrojů až neuvěřitelně primitivní a bizarní konstrukce. Jejím důsledkem je, že nominálně dražší tituly indexem neindexem hýbají více než ty levnější, bez ohledu na to, kolik akcií daná firma vydala a jak je tedy reálně hodnotná. I proto je na DJIA navázáno mnohem méně investic, než by slavnému jménu odpovídalo, a nucený výprodej nebude až tak velký. Navíc řada investorů považuje GE za výrazně podhodnocenou akcii, takže poptávka chybět nebude. Ano, GE poslední roky "pálí" hotovost, ale jednak má co prodávat, a navíc v jádru holdingu jsou stále firmy s unikátním know-how, které budou vydělávat ještě dlouho.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru