Když v roce 2002 vyhrála turecká Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) poprvé volby a její šéf Recep Tayyip Erdogan sestavoval svoji první vládu, psalo se a hovořilo o tom, že je konečně možné vytvořit muslimskou obdobu západní křesťanské demokracie. O šestnáct let, patery volby a jeden pokus o puč později se v Turecku vyvinul staronový osvědčený model vlády pevné ruky.

Po víkendových parlamentních i prezidentských volbách má Erdogan s novou ústavou v rukou moc srovnatelnou s Vladimirem Putinem nebo Si Ťin-pchingem. Může vládnout pomocí dekretů, z vlády odpovědné parlamentu se stal i na papíře sbor přikyvovačů. A v parlamentu se původně konzervativně islámská AKP musí opírat o spolupráci s ultranacionalistickou stranou MHP, která překvapivě získala jedenáct procent hlasů. Snad jedinou dobrou zprávou je, že krom opoziční sekularistické Lidové republikánské strany se do parlamentu dostala i kurdská Lidová demokratická strana (HDP).

Sám Erdogan zvítězil v souběžně konaných prezidentských volbách už v prvním kole, což je vzhledem ke špatné ekonomické situaci překvapení. O tom, že si nebyl jist podporou, svědčí fakt, že volby o osmnáct měsíců uspíšil. I tak ale mnozí jeho kritici o férovosti průběhu a pravdivosti výsledků pochybují.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru