Když Henry Ford řekl, že "ve většině případů platí, že muž se strojem je lepší než muž bez stroje", jistě netušil, jak jeho slova budou rezonovat i o sto let později, na prahu čtvrté průmyslové revoluce.

Ve své době byl Ford průkopníkem ve využívání nejnovějších technologií. Zavedl pohyblivou výrobní linku a operátorům u ní přidělil fixní pracovní místo. To pomohlo zkrátit čas na smontování auta z 12 na 2,5 hodiny. Jeho příběh nevypovídá pouze o odvaze inovovat, což se mu vrátilo v podobě vysoké efektivity. Důsledkem těchto inovací je i to, že si i běžní lidé mohli dovolit koupit auto a cestovat kam a kdy chtějí.

Právě demokratizace je na nástupu technologií fascinující. Když se zamyslíme nad největšími vynálezy od kola přes knihtisk, parní stroj, telegraf, telefon až k letadlům a internetu, tak zjistíme, že žádný z nich lidi nenahradil, ale každý zásadně urychlil rozvoj společnosti. Daly přístup ke vzdělání a informacím širokým masám, umožnily nám cestovat, komunikovat, mít více volného času.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru