Když Henry Ford řekl, že "ve většině případů platí, že muž se strojem je lepší než muž bez stroje", jistě netušil, jak jeho slova budou rezonovat i o sto let později, na prahu čtvrté průmyslové revoluce.

Ve své době byl Ford průkopníkem ve využívání nejnovějších technologií. Zavedl pohyblivou výrobní linku a operátorům u ní přidělil fixní pracovní místo. To pomohlo zkrátit čas na smontování auta z 12 na 2,5 hodiny. Jeho příběh nevypovídá pouze o odvaze inovovat, což se mu vrátilo v podobě vysoké efektivity. Důsledkem těchto inovací je i to, že si i běžní lidé mohli dovolit koupit auto a cestovat kam a kdy chtějí.

Právě demokratizace je na nástupu technologií fascinující. Když se zamyslíme nad největšími vynálezy od kola přes knihtisk, parní stroj, telegraf, telefon až k letadlům a internetu, tak zjistíme, že žádný z nich lidi nenahradil, ale každý zásadně urychlil rozvoj společnosti. Daly přístup ke vzdělání a informacím širokým masám, umožnily nám cestovat, komunikovat, mít více volného času.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru