Do tiskové konference, na které hodlal premiér Andrej Babiš v pátek oznámit nové ministry budoucí vlády, zbývaly už jen hodiny. Končící ministr vnitra Lubomír Metnar stále nevěděl, jaké bude jeho působení v nové vládě. Řeč o tom nebyla ani na ranním jednání končícího kabinetu. Až těsně před odchodem Babiše na tiskovou konferenci, kde měl nová jména oznamovat, se Metnar dozvěděl, že s ním premiér počítá na post ministra obrany. Podobně vznikala i kandidátka dalších nových členů vlády, kteří mají v kabinetu nahradit ministry za ANO, kteří se "neosvědčili".

"V pátek chvíli před oznámením jmen si mě pan premiér vzal stranou," popsal Metnar. Údajně si spolu sedli na Úřadu vlády a vše probrali. "Řekl jsem panu premiérovi svůj názor a nakonec jsme se domluvili, že nominaci přijmu," uvedl Metnar, který se tak stal nominandem na ministra obrany.

Systémem "last minute" se o své nominaci dozvěděla i možná budoucí ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. "Bylo to velmi krátce před zveřejněním jmen. Myslím, že den před tím," potvrdila současná prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a zároveň viceprezidentka Hospodářské komory ČR.

V případě Novákové se přitom jednání o možném ministerském postu vedla už dlouhou dobu. Uvedla, že jí Babiš nabízel členství již ve svém prvním kabinetu, který je v demisi a zítra končí. "Oslovil mě několikrát, ale opakovaně jsem tehdy odmítala," řekla Nováková.

Uvedla, že z počátku ministerský post vůbec nepatřil mezi její ambice a hodlala svou kariéru "dosloužit" coby viceprezidentka Hospodářské komory ČR, kde má mandát ještě na dva roky. "Pak jsem Babišovi volala, že se chci sejít a popovídat si o tom, asi před měsícem," řekla nominadka na ministryni průmyslu a obchodu.

Babiš na dotaz, proč s oznámením nominací možným budoucím ministrům čekal na poslední chvíli, neodpověděl. "Je to lež," napsal pouze v SMS.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.