Stovky Syřanů, Iráčanů, Afghánců stály v září před třemi lety, v době uprchlické krize, na budapešťském nádraží Keleti. Nemohli k vlakům, nevěděli, zda pojedou, ale nechtěli zpátky z nádraží. Zůstali a křičeli: "Deutschland! Deutschland!" Silný ikonický moment celé běženecké ságy roku 2015. Unavený, vystresovaný dav chce do země zaslíbené, království nebeského. Biblické "Nech můj lid jít!" tehdy znamenalo dostat se do Německa. Ten rok tam přišlo balkánskou trasou zhruba 800 tisíc lidí.

Jak se vlastně na dramatické záběry dívali Němci? Dojímala je touha cizinců po jejich zemi, nebo byli na rozpacích? Za obvyklou debatu, zda udělala kancléřka Angela Merkelová otevřením hranic dobře, či ne, jde kniha manželské dvojice Herfrieda a Mariny Münklerových Die Neuen Deutschen: Ein Land vor seiner Zukunft (Noví Němci: Země před svojí budoucností). Dvojice velmi uznávané: Münkler je profesorem politických věd na Humboldtově univerzitě v Berlíně, je autorem knihy Němci a jejich mýty. Jeho žena působí na Technické univerzitě v Drážďanech a kromě jiného se věnuje médiím a komunikaci.

V předmluvě začíná kniha citátem Bertolta Brechta: "Uprchlík je poslem neštěstí." Kvůli jeho vlastnímu neštěstí a neštěstí země či regionu, ze kterého utíká. Pro Herfrieda a Marinu Münklerovy ale věc takto nestojí. Zastávají názor, že kvůli demografickému vývoji a stárnutí populace Německo migraci potřebuje, jakkoliv přináší i rizika a nebezpečí. Jedna věc je podle nich jasná: Německo už nebude nikdy jako dřív, změní se. A aby takto změněná země fungovala, musí na to být připraven každý. Nejen ti, kdo přicházejí jako žadatelé o azyl, ale i ti, kteří jsou součástí takzvané "původní populace". Novými Němci, jak zní název knihy, se musí tak trochu stát všichni.

Kdo jsou noví Němci

Německo se bude paradoxně amerikanizovat. V tom smyslu, že se více stane zemí, kde je mnoho lidí "odněkud". Kde rozdílnost původu a vyznání bude bohatá stejně jako ve Spojených státech. Zkrátka, Německo bude prostě do značné míry zemí přistěhovalců. Jako USA, Austrálie nebo Kanada. S tím rozdílem, že hlavním dorozumívacím jazykem je a bude místo angličtiny němčina.

Význam slova Němec musí být nově definován. Bude to více člověk, který v zemi žije a podílí se na jejích dobrých i špatných stránkách, než jen ten, který má podle zastaralého konceptu Blut und Boden (krev a půda) "skutečné" německé kořeny mnoho generací zpět.

Novými Němci jsou nejen ti, kteří jsou skutečně nově příchozími, ale i všichni ostatní, kteří se musí přizpůsobit nové realitě, ať už chtějí nebo nechtějí. Kniha Die Neuen Deutschen je koncipována jako odpověď na skepsi odmítačů migrace a stejně tak na altruismus těch, kteří chtějí pomáhat všem a každý je pro ně vítán. "Snažíme se oslovit lidi, kteří zápasí s problémem, jak se k nově příchozím postavit a jak s nimi chtějí vycházet."

Autoři odsuzují etnickou ideu německého národa, která nové přistěhovalce automaticky vyřazuje. "Identity se v dějinách mění a přetvářejí," vysvětlila Marina Münklerová v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zároveň autoři říkají jasně: základem integrace je vzdělání pro všechny imigranty a zvládnutí němčiny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.