Vláda sice v pátek podpořila návrh, aby homosexuál­ní páry mohly uzavírat manželství, řada poslanců z vládního hnutí ANO i ze sociální demokracie nicméně souběžně prosazuje zákon zcela opačný. Tedy že by Česko mělo ústavním zákonem stanovit, že manželství je svazkem muže a ženy.

Ten na projednání ve vládě teprve čeká. Už teď se ale ukazuje, že citlivá otázka překračuje hranice politických stran. Kromě lidovců či občanských demokratů je mezi předkladateli i dvanáct zástupců ANO či místopředsedové ČSSD Jaroslav Foldyna a Roman Onderka.

Jiní poslanci z hnutí Andreje Babiše a sociální demokracie přitom tvoří většinu předkladatelů návrhu na uzákonění manželství stejnopohlavních párů.

Argumentují krom jiného právy dětí. Kvůli nedostatku zájmu o osvojení podle nich z českých ústavů od roku 2000 odešlo šest stovek dětí k zahraničním osvojitelům. Navrhující poslanci uvádějí, že není vědecky prokázané, že by výchova partnery stejného pohlaví měla na děti škodlivý vliv.

Dětí vychovávaných partnery stejného pohlaví je v Česku podle dostupných údajů nejméně tisíc. Změnou by získaly právo snáze dědit nebo pobírat sirotčí důchod po partnerovi, který nebyl biologickým rodičem. A také právo na alimenty, pokud se partneři rozejdou.

Poslanci, kteří chtějí rodinu naopak uzákonit jako svazek muže a ženy, argumentují krizí rodiny a nezbytností její podpory v době nepříznivého demografického vývoje. Na jednu ženu v Česku připadá v průměru 1,6 dítěte. To nestačí k obnově populace, která zároveň stárne.

Lidovec a autor konzervativního návrhu Marek Výborný počítá s tím, že na vládě neuspěje. "Překvapilo mě, jak rychle dala vláda souhlasné stanovisko s manželstvím stejnopohlavních párů, ale teď by nemělo logiku, kdyby souhlasila i s naším návrhem," říká.

Kvůli rozpolcenosti ANO a ČSSD ale není ani zdaleka dáno, že parlament manželství homosexuálů uzákoní.

Podporují ho sice piráti a liberálnější část sociálních demokratů včetně předsedy Jana Hamáčka, to ale v celkovém součtu hlasů nemusí stačit.

Výsledek debaty o obou návrzích, která sněmovnu na podzim čeká, by nakonec mohl partnery stejného pohlaví přiblížit tomu, po čem mnozí touží více než po symbolu v podobě slova manželství − tedy alespoň po dílčím narovnání práv. "Asi bychom těžko dali souhlas k adopcím. Ale pokud jde o věci, které gayové a lesby kritizují − třeba že nemohou mít společné jmění, dále otázku dědění nebo možnost seznámit se se zdravotním stavem partnera v nemocnici, to jsou věci, které upravit potřebují a to podpoříme. Nechceme to ovšem řešit tím, že řekneme, že všechno je manželství," řekl HN poslanec Výborný.