Pouhé tři měsíce zbývají Josefu Baxovi do dne, kdy musí po patnácti letech opustit post předsedy jedné z nejdůležitějších soudních institucí − Nejvyššího správního soudu. Stále přitom není jasné, kdo jej nahradí.

Baxova nástupce vybírá prezident ze členů uvedeného soudu. Špičky české justice se s ním proto chtějí sejít. Schůzku již v dubnu inicioval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který na setkání vezme i Baxu a předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Miloš Zeman si ale s pozváním dával načas a sejde se s nimi až toto úterý.

Jak již HN informovaly, Rychetský chce Zemanovi navrhnout rošádu: Baxa by se přesunul na Ústavní soud a jeho místo by zaujal nynější ústavní soudce Vojtěch Šimíček, který je tam z NSS jen zapůjčen.

15 let

je v čele Nejvyššího správního soudu Josef Baxa (58). K 1. říjnu musí skončit.

Samotný Baxa se se Zemanem sešel již koncem května. Z okolí obou účastníků schůzky přitom zaznívá, že uvedené rošádě není prezident nakloněn. A bude prosazovat, aby Baxovo místo převzal jeho zástupce Michal Mazanec.

Sám Baxa sice tvrdí, že žádné jasné vyjádření ze strany Zemana nepadlo a ani on sám mu prý žádné konkrétní jméno nedoporučil. "Obecně jsem charakterizoval, že by ti kandidáti měli mít určité vlastnosti, a uvedl jsem nějaká jména jako příklad," řekl HN Baxa. Podle zdrojů HN ale Zeman Šimíčka kategoricky odmítl.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.