Stačila jediná zpráva, aby čeští politici naplno předvedli, jak velké potíže mají s chápáním textu. Výbušným tématem uplynulého týdne se stal projev Angely Merkelové u příležitosti Dne připomínky obětí útěku a vyhnání. Do titulků se z něj dostala jedna věta − a povyk jako obvykle zastínil podstatnější věci, třeba sestavování vlády. Nejvlivnější žena Evropy chce prý měnit historii, protože o poválečném odsunu Němců řekla, že nemá ani morální, ani politické ospravedlnění. Zbytek projevu, který větě dodává důležitý kontext, zajímal jen málokoho.

Odborníci dlouhodobě upozorňují, že školy zahlcují děti spoustou nepotřebných dat, ale pracovat s informacemi je nenaučí. Když takoví studenti vyrostou, mají pak problém pochopit i jízdní řád. Nebo třeba projev německé kancléřky. A to vůbec nemluvě o tom, že se nikdo z těch vysokoškolsky vzdělaných politiků evidentně ani nepokusil pracovat s primárním pramenem, tedy německým originálem projevu. Zamrzí, že vystoupení nepochopili ani ti, kteří to mají takříkajíc v popisu práce. Například předseda ODS Petr Fiala, vzděláním politolog, napsal: "Vytahování věci z minulosti a jejich jednostranná interpretace rozhodně nepomáhají rozvoji vzájemných vztahů." Obecně má pravdu, jenže právě to Merkelová neudělala.

Jedinému ministerstvu zahraničí na projevu Merkelové nepřišlo nic zvláštního. Dějinné skutečnosti nepřepisuje a není ani v rozporu s Česko-německou deklarací z roku 1997.

Projev nespadl z nebe, Den obětí útěku a vyhnání se v Německu připomíná čtvrtým rokem. Text se v tuzemsku div nevykládá tak, že se vymezila proti vyhnání Němců z Československa, přitom mluvila o poválečných odsunech obecně. Podstata byla jinde. Merkelová se věnovala uprchlictví jako největšímu současnému globálnímu problému. Mluvila jako čtvrtá v pořadí − po ministrovi vnitra, biskupovi a uprchlíkovi ze Srí Lanky.

Shodli se, že je nutné vnímat konkrétní lidské osudy. "Dnešní vzpomínka je vědomě věnována obětem útěku a vyhnání," podotkla Merkelová. "Protože naprostou většinu prchajících tvoří oběti. Němečtí vyhnanci a jejich rodiny dobře vědí, co tento pojem obnáší. Byli oběťmi, jež utrpěly hořké bezpráví. Nepodceňujeme ale příčinu a následky. Vyhnání a útěk Němců byly přímým důsledkem druhé světové války zahájené Německem a nevýslovných zločinů během nacistické diktatury. To ale nic nemění na tom, že vyhnání nemělo politické ani morální ospravedlnění."

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru