Nejdřív detail. Neměly by zapadnout dvě věty Andreje Babiše pronesené při "odtajnění" jmen příštích ministrů za hnutí ANO. "Nebudu zdůvodňovat ty změny. Je to můj návrh a odpovědnost," odbyl premiér dotazy, proč vybral či vyměnil toho nebo onoho.

Přesně tohle měl do omrzení říkat Babišovi i Miloši Zemanovi předseda sociálních demokratů Jan Hamáček, když čelil jejich výhradám vůči kandidatuře Miroslava Pocheho na šéfa diplomacie. Kdyby nezdůvodňoval a předem neustoupil, nemuselo to končit Babišovou trapnou etudou s druhým, "oficiálním" seznamem jmen. Smysl dodatečného Pocheho zařazení je průhledný: nasytit vlka prezidenta a zachovat koaliční kozu celou. Zeman předem ví, že své výhrady prosadí. Babiš neporuší koaliční smlouvu. A Hamáček nebude za hlupáka, který si to jen tak nechal líbit.

Ale teď to hlavní. Jaký bude Babišův druhý tým? V první řadě moc nepřipomíná slíbenou koaliční vládu ANO a ČSSD. Spíš se dá říct, že půjde o mocenský slepenec zástupců zájmů Potravinářské komory, Svazu obchodu a cestovního ruchu, okruhu prezidenta Miloše Zemana, koncernu Agrofert, Komunistické strany Čech a Moravy, České strany sociálně demokratické a hnutí ANO. Když to zjednodušíme na partajní loajalitu, Babiš si při hlasování ve vládě bude moci být jistý jen těsnou většinou osmi hlasů včetně svého.

Čelit naopak může až sedmi oponentům. Budoucí šéf zemědělství (a prezident Potravinářské komory, exministr Rusnokovy vlády) Miroslav Toman patří stejně jako příští ministr obrany (a bývalý člen vedení protiimigračního hnutí bývalých vojáků a policistů Bezpečnost, odpovědnost, solidarita) Lubomír Metnar, k hradní lince, i když prvního nominovala ČSSD a druhého ANO. Kandidátka na průmysl a obchod Marta Nováková se coby prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ani netají, že její prioritou na ministerstvu bude právě obchod. A v rámci zbývajících čtyř křesel ČSSD zůstává otázkou i loajalita příštího ministra zahraničí: každopádně bude muset vyhovovat Zemanovi.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru