Americký prezident Donald Trump zamíří v příštích týdnech do Evropy v situaci, kdy spojence znejistil hned na několika frontách − především v otázce obchodu nebo vztahu k ochraně lidských práv. Ačkoliv je to v protikladu s jeho rétorikou, jeho vláda udělala pro bezpečnost Evropy více než předchozí hlava státu Barack Obama, domnívá se v rozhovoru pro HN Ian Brzezinski, expert amerického think-tanku Atlantic Council a bývalý náměstek ministra obrany pro Evropu a NATO z dob George W. Bushe.

V Trumpově vztahu k Rusku je podle syna proslulého národněbezpečnostního poradce Zbigniewa Brzezinského třeba odlišit prohlášení a tweety prezidenta od skutků, které podniká americká vláda. "Pokud jde o Rusko, Trump posílil sankce. V Evropě je více amerických vojáků a dává se v ní na obranu více peněz. Bez ohledu na prezidentovu rétoriku má to, jak tato vláda uplatňuje sílu a peníze, mnohem větší efekt, než jak to dělaly předchozí dvě (Obamovy) administrativy," řekl Brzezinski.

Pro spojence je ale problémem Trumpovo vidění světa, které Brzezinski přirovnává k dystopii, kde každý bojuje s každým. Na summitu NATO v Bruselu 11. a 12. července bude proto velmi těžké předvést politickou jednotu s evropskými spojenci.

"Primárním cílem summitu je ukázat politickou jednotu a podtrhnout vojenskou připravenost, případně ji zvýšit. Ale v případě politické jednoty máme problém, který jsme viděli na summitu G7, s velmi nediplomatickými a rozdělujícími prohlášeními a tweety prezidenta. Pak jede na jiný summit, kde se téměř objímá s jedním z nejhorších diktátorů na světě (severokorejským Kimem), aniž za to mnoho dostane. Pak příznivě hovoří o dalších diktátorech, jako je ruský prezident Putin nebo čínský Si. A pak je tu ještě onen obchod. Takže to bude vyžadovat hodně krkolomného cvičení, aby ze summitu NATO bylo vidět silné poselství o politické jednotě," domnívá se Brzezinski.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.