Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil jména ministrů pro chystanou vládu, kterou sestavuje ve spolupráci s ČSSD a za podpory komunistů. V kabinetu končí ministryně obrany Karla Šlechtová a ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Už dříve svůj konec oznámil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Šlechtovou nahradí dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, jehož resort převezme šéf ČSSD Jan Hamáček. Pelikána pak vystřídá poslankyně hnutí ANO Taťána Malá. Průmysl a obchod má nově řídit prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Výběr Malé do čela spravedlnosti kritizuje opozice. Připomíná zejména její výrok o možném odkladu trestního stíhání Babiše do doby, než skončí volební období. "Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo než budou nové volby?" řekla Malá v minulosti.

Co by se stalo, kdyby byla Babišova kauza vyšetřena za čtyři roky? ptá se poslankyně ANO Malá

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v kritice Malé připomněl i její podnikání. "Taťána Malá je jako spolumajitelka insolvenční firmy ve střetu zájmů," upozornil.

Manžel Malé je insolvenčním správcem, a podléhá tak dohledu ministerstva spravedlnosti. Úřad jeho práci loni kontroloval dvakrát, sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová s tím, že v obou případech šlo o běžnou kontrolu v rámci předem stanoveného plánu. Napoprvé úřad neměl žádné výhrady. U druhé kontroly ministerstvo zjistilo pochybení, správní řízení však bylo následně zastaveno.

Chyba podle mluvčí spočívala v tom, že zaměstnanec insolvenčního správce neumožnil nahlédnout do seznamu přihlášených pohledávek.

Zatímco ostatní politici kritizují především nedostatečnou odbornou kvalifikaci Malé, předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi nejvíce vadí, že se její jméno dozvěděl z médií, nikoli od Babiše. "Vytknu mu to, to se ve slušné společnosti nedělá," uvedl.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok.

Předávání svých kanceláří naopak připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá sociální demokrat Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého vystřídá poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Kontaktu s novináři se v pátek vyhnul Jiří Milek (za ANO), který končí na ministerstvu zemědělství a nahradí ho Miroslav Toman, nominovaný ČSSD.

Současný ministr zahraničí Martin Stropnický by se měl stát velvyslancem v Izraeli. Se jménem europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého jako jeho nástupce navrhuje ČSSD, mají problém prezident i komunisté. Zeman se v pátek odpoledne s Pochem sešel.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ho seznámil s výhradami k jeho nominaci. "Prezident republiky zastává názor, že členem protimigrační vlády nemůže být podporovatel migrace, a že členem protikorupční vlády nemůže být ten, kdo je obviňován z korupce," sdělil Ovčáček. "Z těchto a jiných důvodů prezident republiky doporučil Miroslavu Pochemu, aby neaspiroval na funkci ministra zahraničních věcí, a aby tak umožnil vznik stabilní vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR," dodal Ovčáček.

Poche nicméně později na tiskové konferenci vyvrátil, že by se Zemanem vůbec diskutovali o tématu korupce. "Strávil jsem s panem prezidentem více než hodinu a půl na velmi otevřeném a sympatickém jednání," uvedl. "Shodli jsme se ve všech bilaterálních vztazích se zahraničními partnery, nenašli jsme ale shodu v otázce migrační politiky," dodal.

Výhrady k nominaci Pocheho zopakoval Zeman i předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi. Pokud by jej nakonec skutečně odmítl jmenovat, pověřil by dočasně vedením resortu právě Hamáčka. Ten by tak vedl vnitro i zahraničí současně. Babiš by prý s takovým řešením souhlasil.

V pondělí prezident Zeman přijme všechny vládní nováčky, tedy Malou, Novákovou, Krčála a Staňka.

Šlechtové a Hünerovi oznámil Babiš jejich konec ve vládě v pátek ráno. "Sdělil mi (Andrej Babiš) dnes v 07:00 ráno, že mě nenavrhne do další vlády," napsala ministryně.

Před schůzí vlády pak novinářům řekla, že se jí Babiš ptal na různé armádní zakázky včetně nákupu mobilních radarů. "Takže tam může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice," poznamenala Šlechtová. Připravovaný nákup radarů za 3,5 miliardy korun z Izraele nechala ministryně prověřit svou inspekcí a poznatky poté předala Vojenské policii. Hovořila o extrémně závažných pochybeních.

Šlechtová odchod z úřadu naznačila ve středu, když předávala ocenění za účast ve třetím odboji. "Děkuji vám i jménem České republiky, v tuto chvíli si to ještě mohu dovolit," prohlásila před odbojáři.

Kandidáti na ministry nové vlády ANO a ČSSD:

Ministerstvo

Dosavadní vláda ANO v demisi

Navrhovaná vláda ANO a ČSSD

Ministr zahraničních věcí

Martin Stropnický

Miroslav Poche (za ČSSD)

Ministr životního prostředí

Richard Brabec

Richard Brabec (za ANO)

Ministr financí

Alena Schillerová

Alena Schillerová (za ANO)

Ministr vnitra

Lubomír Metnar

Jan Hamáček (za ČSSD)

Ministr zdravotnictví

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr práce a sociálních věcí

Jaroslava Němcová

Petr Krčál (za ČSSD)

Ministr průmyslu

Tomáš Hüner

Marta Nováková (za ANO)

Ministr spravedlnosti

Robert Pelikán

Taťána Malá (za ANO)

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Robert Plaga

Robert Plaga (za ANO)

Ministr obrany

Karla Šlechtová

Lubomír Metnar (za ANO)

Ministr dopravy

Dan Ťok

Dan Ťok (za ANO)

Ministr pro místní rozvoj

Klára Dostálová

Klára Dostálová (za ANO)

Ministr zemědělství

Jiří Milek

Miroslav Toman (za ČSSD)

Ministr kultury

Ilja Šmíd

Antonín Staněk (za ČSSD)

Co by se stalo, kdyby byla Babišova kauza vyšetřena za čtyři roky? ptá se poslankyně ANO Malá

ŽIVĚ: Tisková konference po jednání vlády. Kdy Babiš oznámí jména budoucích ministrů?