Jedno jediné jméno prý může za to, že vláda se sněmovní většinou je stále ve hvězdách. Hatí ji údajně "zájem jednoho politika". Nebo dokonce "jedno koryto".

Tomuto nesmyslu, urputně šířenému marketéry z hnutí ANO, možná uvěří někdo, kdo loni v říjnu vycestoval na Antarktidu a po osmi měsících v informačním vakuu se právě vrátil. Naskýtá se mu výjev, jak kandidát ČSSD na post ministra zahraničí Miroslav Poche při audienci u hlavy státu přesvědčuje prezidenta o svých kvalitách, ačkoli ten už řekl jasné NIKDY.

Kdo ale už osm měsíců od loňských říjnových voleb sleduje zoufale pomalé a neplodné sestavování vlády s důvěrou, vidí dva jiné viníky celé mizerie. Miloše Zemana a Andreje Babiše. Jenom kvůli jejich překombinované povolební strategii jsme dnes pořád tam, kde po volbách.

Takže nikoli "Pocheho koryto", ale Babišova nechuť akceptovat nominandy koaliční so­ciální demokracie a prezidentův odpor vůči Pocheho jmenování, jenž nemá žádnou oporu v ústavě, dnes způsobují, že vláda zůstává v nedohlednu. A že jsou tím pádem znovu ve hře všechny varianty, o kterých se mluví od loňska.

Pro jistotu si je zopakujme. Pro Babiše by nejvýhodnější bylo, kdyby Zeman Pocheho akceptoval výměnou za ústupky. Pak by šlo pokračovat v sestavování vlády se sociální demokracií, aniž by kvůli ponížení jejího předsedy Jana Hamáčka hrozilo rozštěpení partaje. Když naopak Zeman Pocheho neskousne, ČSSD chystanou koalici s ANO a s podporou KSČM nejspíš opustí. Pak by mohla plynule nastoupit Zemanem preferovaná menšinová vláda babišovců s podporou komunistů a okamurovců. Tu ale zase moc nechce Babiš, protože by se stal osamoceným rukojmím proruských sil.

Ze Zemanovy smyčky se tak Babiš může pokusit uniknout k předčasným volbám. Stačilo by složit druhý premiérský mandát a absolvovat třetí neúspěšný pokus z rukou šéfa sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO. Pak by volby nastaly automaticky. S alternativní cestou skrze seberozpuštění sněmovny pomocí třípětinové většiny nelze počítat, protože většina stran si nemůže být jista udržením dosavadní přízně voličů. Potíž je, že i Babišovu ANO mírně klesají preference, a to i přes masivní permanentní kampaň, kterou při výjezdech do regionů vede jeho vláda v demisi.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru