Naplnit malou bedýnku regionálními potravinami trvá Evě Urbanové asi deset minut, s větší se "mazlí" i tři čtvrtě hodiny. Pardubická podnikatelka vyrábí pod značkou České bedýnky dárky pro firmy i menší zákazníky od roku 2014. Většina její práce spočívá v hledání malých živnostníků a podniků, kteří by dřevěné krabičky mohli obohatit o krajské či lokální speciality z českých plodin. "Jsou to tisíce hodin mravenčí práce, hledám na internetu, sleduji startupové soutěže, místní akční skupiny, jezdím na regionální setkání. Je to napínavá detektivka," komentuje hledání pochoutek Urbanová.

Ve smrkových bedýnkách bývá cokoliv, co si zákazník zvolí. Často je to třeba víno, paštika, karamel nebo čokoláda. Za poslední tři roky Urbanová naplnila a prodala téměř dva tisíce takových dárků. Bedýnky podle její skládačky stloukají dohromady rodinní truhláři, jiná česká společnost do nich laserem vypaluje firemní loga a přání. Podle ní její dárky letěly už téměř na všechny kontinenty, většina jde do firem. Jednu dostal i prezident Zeman.

Podnikatelce se sázka na šikovné české ruce a trend regionálních výrobků vyplatila. Začíná skokověji růst, loni měla tržby přes milion korun a nápad jí už vydělává. Zatím podniká sama na sebe, uvažuje ale o založení firmy i o tom, že zaměstná další dva lidi. Na trhu dárkových a reklamních předmětů se ročně točí miliardy korun a Urbanová má stále kam růst. Podle společnosti POPAI CE, která sleduje, kolik v Česku firmy utratí za takové předměty, to v roce 2015 bylo více než 5,5 miliardy korun.

Jenže podobných firem je mnoho, nemluvě o prodejnách s dárkovými koši. Podnikatelka se domnívá, že konkurenci poráží osobním přístupem. "Skládám bedýnku na přání, zatím nechci mít žádnou univerzální," říká s tím, že se snaží také předjímat, o co by mohl mít zákazník zájem. Baví ji obsah obměňovat, nyní plánuje přidat třeba české sklo.

Bedýnky zákazníkům Urbanová vozí i osobně. Čas na cestách považuje za hodnotné chvíle pro sebe. Přiznává, že při podnikání je náročné být s rodinou a udělat si čas i sama na sebe, bez podpory rodičů by to dělat nemohla. "Nechci se podnikáním odvařit. Potkávám podnikatelky, které nedopadly dobře, a já se nechci rozhodovat mezi dětmi a prací," míní.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru