Přesto, že ekonomika v České republice uspokojivě roste, příjmy domácností zdaleka nedosahují úrovně západních zemí. V oblasti výše výdajů na životní potřeby patříme k těm dražším zemím. Nejvíce stojí Čechy bydlení, na které padne v průměru více než čtvrtina rodinných příjmů. Nyní se ale dostáváme do situace, kdy ceny bydlení rostou rychleji než příjmy domácností, takže nemalá část domácností stále obtížněji vychází s výškou nájmů a se splátkami hypoték. Tento stav s sebou nese obrovské riziko pro budoucnost tuzemského hospodářství.

Jak mají v Praze bydlet nejen důchodci, ale lidé, kteří tam pracují? Zdravotní sestra, mladý akademik, učitel, všichni ti kteří se nemohou nebo nechtějí stěhovat na venkov – například do Severních Čech, kde je bydlení levnější?

Jedenadvacáté století je stoletím měst. Podle OSN bude ve městech v roce 2050 žít 66 procent veškeré populace. Lidé se do měst stěhují především za prací a kvalitou života. Úspěšná města chtějí více kvalitních produktivních obyvatel, včetně mladých lidí, kteří se svojí profesí teprve začínají. Vedle práce by jim ale města měla nabídnout víc: například finančně dostupné bydlení, které by bylo alespoň o pětinu levnější než to tržní.

Související

Ekonomové, developeři a bankéři se shodují v tom, že bydlení v Praze je drahé, protože je ho málo. Zastaralá a nepružná stavební a územně-plánovací legislativa znemožňuje větší, rychlejší a levnější výstavbu a inovace. Důvodem je i nedostatečná nabídka finančně dostupného nájemního bydlení. Většina veřejného bytového fondu se zprivatizovala, a města tak ztratila nástroje jak na svém území ceny bydlení ovlivňovat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru