Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, jímž zrušil dosavadní kontroverzní praxi rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů. Oznámil to Bílý dům. Při podpisu prezident zdůraznil, že jeho dosavadní politika nulové tolerance vůči nelegální migraci se nemění.

Oddělování dětí od rodičů zatčených na hranicích vyvolalo v minulých dnech tvrdou kritiku ze strany demokratů, liberálních médií i části republikánských kongresmanů.

Vyčítali hlavě státu, že zneužívá osud malých dětí k tlaku na Kongres, aby schválil konzervativní reformu migračních zákonů. O dvou návrzích novely má ve čtvrtek americký parlament hlasovat, výsledek je ale podle médií nejistý.

Sněmovna reprezentantů USA bude ve čtvrtek hlasovat o návrhu zákona, jenž by ukončil spornou praxi oddělování dětí od rodin migrantů, které přišly do země nelegálně. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa dříve zpřísnila postup proti přistěhovalcům bez dokladů, což vyústilo v odebírání dětí migrantů jejich rodičům.

Fakt, že od května do začátku června úřady takto odebraly přes 2300 dětí, vyvolává kritiku nejen ze strany americké veřejnosti, ale také v zahraničí.

Že se bude ve čtvrtek hlasovat, oznámil republikánský předseda sněmovny Paul Ryan. Schvalovací proces nicméně není jednoduchý, protože republikáni nejsou jednotní v přístupu k migrační otázce, což vyústilo ve vznik dvou republikánských návrhů.

Zatímco postoj konzervativců je nekompromisní a nedává ilegální migraci žádnou šanci, umírněné křídlo strany chce zákonem ochránit aspoň mladé přistěhovalce, kteří se v USA ocitli jako děti. Finance na budování zdi na americko-mexické hranici a zpřísnění hraničních kontrol, což jsou Trumpovy požadavky, obsahují oba návrhy.

Ryan ještě nedávno kongresmany ujišťoval, že umírněný návrh, který má naději na schválení, má prezidentovu podporu. Donald Trump ale následně novinářům řekl, že umírněnou verzi rozhodně nepodepíše. V úterý však na schůzce s vedením republikánské většiny v Kongresu prohlásil, že vzhledem k sílící nevoli ohledně rozdělování rodin podpoří kterýkoliv z imigračních zákonů, který projde Sněmovnou reprezentantů.

Nynější krize, která podle Trumpa vyplývá z neochoty demokratů reformovat imigrační zákony, je odrazem zpřísněného postupu vůči nelegální migraci. Migranti, kteří bez povolení vstoupí do USA, nyní putují do vazby a jejich děti do internátní péče.

Kvůli rozdělování rodin se na Washington s žádostí o nápravu obrátili i někteří zahraniční představitelé. Britská premiérka Theresa Mayová vyjádřila hluboké znepokojení nad obrázkem dětí držených v klecích a kanadský premiér Justin Trudeau označil oddělování dětí za špatné a nepřijatelné.

Související