Sokolov, Ústí nad Labem, Kladno, Most, Karviná, města, která se vyhlásila za tzv. bezdoplatkovou zónu nebo o tom uvažují. Celkem to má být podle odhadu Institutu pro sociální inkluzi sedm desítek měst a obcí. Podle zákona jde o oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, ve kterých není možné nově zažádat o doplatky na bydlení. Příznivci tohoto opatření si libují, že se jim podařilo zastavit nežádoucí migraci a omezit kriminalitu, kritici zase tvrdí, že se celý problém jen posunul o kousek dál do míst, která takovou zónu ještě nestihla vyhlásit. A že se tím nic nevyřeší.

Mezitím vesele kvete obchod s chudobou, na kterém vydělávají výhradně majitelé zanedbaných ubytoven, kde v jedné místnosti bydlí početné rodiny za cenu pronájmu v luxusní čtvrti velkých měst. Stát do tohoto systému sype v rámci doplatku na bydlení miliardy ročně, protože na žádný jiný způsob, jak s lidmi, kteří možná nejsou moc příjemní sousedé, ale pořád jde o lidi, naložit.

Tzv. doplatek na bydlení vznikl jako reakce na deregulaci nájemného. Současný stav je jen pokračováním problémů s neplatiči z 90. let, který města neuměla nebo nechtěla řešit jinak než přesunem do soukromého sektoru. Výsledkem je, že na ubytovnách vyrůstá třetí generace lidí, kteří mají pocit, že nic jiného v životě mít nemohou. A většině z nich se tento pocit v průběhu života potvrdí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co brání tomu, aby se situace lidí žijících na ubytovnách zlepšila?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru