Už dva roky zaznívají upozornění na to, jak velké dopady budou mít nové evropské klimaticko-energetické cíle na české hospodářství. Právě teď Evropská unie překresluje svou energetickou mapu, což bude mít obří důsledky nejen pro naši energetiku, ale také pro státní rozpočet. Otázka je, zda si to v plném rozsahu vůbec uvědomujeme. Protože tady se už nevymluvíme na "zlý Brusel", jak se u nás často děje. I my Češi totiž od začátku sedíme u stolu, kde se tato politika tvoří, můžeme evropskou agendu ovlivnit a hlasujeme o ní.

Takzvaný trialog − vzájemná debata Evropské komise, Evropského parlamentu a rady − schválil na konci minulého týdne závazný cíl stanovující v rámci Evropské unie podíl obnovitelných zdrojů na finální spotřebě energií ve výši 32 procent.

Co to v praxi znamená? I když se jedná o energie obecně, nejjednodušeji se přechází na obnovitelné zdroje (OZE) v případě elektřiny. Dvaatřicetiprocentní cíl u energií rovná se tedy v praxi více než padesátiprocentní podíl elektřiny vyrobené z OZE. Tato hranice je závazná. Jinými slovy: od roku 2030 se bude v EU vyrábět více než polovina elektřiny z obnovitelných zdrojů. Povinně.

Nyní se začne řešit, jak jednotlivé státy k tomuto evropskému cíli přispějí. Země, které mají vhodnější podmínky pro využití obnovitelných zdrojů, a bohatší státy budou pravděpodobně přispívat víc. V případě Česka však už teď můžeme odhadnout, že zhruba čtvrtina elektřiny se v roce 2030 bude muset vyrábět z OZE. To je zhruba dvojnásobek oproti současnému stavu.

Znamená to, že bude třeba změnit například Aktualizovanou státní energetickou koncepci (ASEK). Množství elektřiny z OZE, které je naplánováno na rok 2040 (cca 20 TWh), bychom měli dosáhnout už o deset let dříve. Pro spotřebitele a české podniky bude ale zřejmě důležitější zprávou to, že − přestože ceny technologií u OZE v posledních letech rapidně poklesly − se musíme připravit na další růst poplatku na podporu OZE. Jinak řečeno: někdo to bude muset zaplatit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru