Tomu dala, tomu víc a dalšímu přidala, co mohla nejvíc. Poněkud inovovaná dětská říkanka nejlépe ilustruje tvorbu státního rozpočtu.

Jinak si nelze vysvětlit, proč v době ekonomického boomu považuje ministryně financí a strážkyně rozpočtu Alena Schillerová schodek ve výši padesáti miliard za rozumný a zodpovědný. A to stát v příjmech počítá i 82,6 miliardy korun z evropských, norských a dalších fondů, které časem vyschnou.

Rozpočet je ve skutečnosti výsledkem "slibovací" politiky Andreje Babiše. Ten strávil jaro cestováním po krajích českých, kde slíbil tu opravu školky, tu domu kultury, prostě všeho, co je hrozné, zanedbané a co hlavně trápí voliče. Před komunálními volbami nelze postupovat jinak.

Těžko se dá také zapomenout na slib levné dopravy. Pětasedmdesátiprocentní sleva pro důchodce a studenty začne platit už letos a asi do té doby, než dojdou peníze.

Pak jsou tady sliby ohledně platů a důchodů. Obojí je samozřejmě správné, protože lidí je nedostatek, státní správa potřebuje pokud možno ty kvalitní a důchodci si zase zaslouží hodnotné stáří, ať už si pod tím představujeme cokoliv. Má to dva háčky. Za prvé jde o mandatorní výdaje, což znamená, že co jednou začne platit, toho už se rozpočet bude zbavovat jen těžko. A za druhé k vyšším výdajům by měly patřit také vyšší příjmy, a to nejen z toho, že poroste ekonomika (té už letos vděčíme za více peněz z daně z příjmů fyzických osob a sociálního pojištění).

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru