Některé výroky mají potenciál stát se znamením doby. Jedním z nich je nesporně bezprostřední reakce předsedy komunistů Vojtěcha Filipa v situaci, kdy byl přichycen při lži. Otázka: "Proč jste to říkal, když víte, že to není pravda?" Odpověď Filipa: "A proč bych to neříkal?"

Ne, nejde o to, že Filip prostě lhal. Pro úplnost − jednalo se o tvrzení, že kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche hlasoval pro uvalení sankcí na Česko v případě, že nebude ochotno přijímat migranty, což byla čistokrevná dezinformace. Jde hlavně o to, že Filip neviděl a nevidí na vlastní lži vůbec nic nepatřičného. Naopak ji vystavuje na odiv. Jistě, lhalo se vždycky. Ovšem bývalo to tak, že lhoucí se alespoň styděli. Nyní se ale lež zcela odpojila od studu a vydává se za přednost. Lže se hrdě. To je zásadní posun, charakterizující dnešní Česko. To je důvod, proč je Filipův výrok znamením doby.

Co se vlastně stalo? Proč se najednou lže s takovou sebejistotou a samozřejmostí? Možná je to důsledek polarizace společnosti. Názoroví oponenti jsou považováni už nikoliv za soupeře či konkurenty, ale rovnou za nepřátele − takže se lež chápe jako naprosto legitimní součást boje proti nim. Rozšířit zlovolnou dezinformaci se v tomto stavu studené občanské války považuje za něco, co je naprosto v pořádku, podobně jako se zpravidla válečná lest nepovažuje za nic odsouzeníhodného ve válce skutečné.

Proto nás už nesmí překvapit vlastně nic. Ani například to, že kdysi renomovaný ekonom, nyní především politik strany Realisté Pavel Kohout sdílí na Twitteru leteckou fotografii mnohatisícového davu a tvrdí, že jde o snímek z demonstrace na podporu britského antimigračního aktivisty Tommyho Robinsona. Zmíněná fotografie ovšem pochází z roku 2005 z Liverpoolu a ukazuje oslavy vítězství tamního fotbalového klubu v Lize mistrů. Což ale s Kohoutem ani nehne, tweet prostě nesmaže. Dezinformace se zvesela šíří a o to mu jde. Realista kompletně nezávislý na realitě. Na cokoliv se dá přece říci: "Není to pravda, ale mohla by být." Nebo: "Není to pravda, ale kdyby byla, bylo by to správné." Postupně se v Česku šíří jakási zvrácená etika. Na dezinformaci, lži, pokud potvrzuje dopředu vytvořený obraz světa, nejenže už podle mnohých není nic špatného, ale taková lež je naopak pociťována jako něco hluboce morálního.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru