Předsedkyně ruského parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněvová vyzvala před zahájením mistrovství světa ve fotbale hlavně mladé Rusky, aby se vyvarovaly kontaktů se zahraničními fanoušky. Hlavně s těmi "jiné rasy". Zprávy z Ruska po prvních dnech mistrovství hovoří ale spíš o tom, že její varování vyznělo naprázdno. Statisíce Rusů si masovou návštěvu zahraničních fanoušků užívají. Je to jako potulný cirkus, Ruskem putuje třeba 72 tisíc Brazilců, 65 tisíc Kolumbijců nebo 36 tisíc fanoušků z Austrálie.

"To si nedovedeš představit. Třicet tisíc Peruánců v těch jejich čepicích a s nafukovacími lamami táhlo Saranskem. To bylo jako kdyby tam přistálo UFO," psal mi nadšeně moskevský známý, který na místním stadionu sledoval utkání Peru−Dánsko. Nebylo to úplně jednoduché. Do města vzdáleného 650 kilometrů od Moskvy byla všechna místa ve vlacích beznadějně vyprodána, proto jel s dalšími přáteli pronajatým mikrobusem. Díky tomu zjistili, že klíčová silnice od dálnice na Penzu se opravuje. Nemít denní rezervu na cestu, o utkání by přišli.

To vše ale bylo zapomenuto. Atmosféra jak na stadionu, tak v jeho okolí po zápasu byla strhující. Latinoameričané zapíjeli žal z porážky a místní je utěšovali významnými dávkami alkoholu. Mému známému se vryl do paměti dvoumetrový chlapík, který hostil Peruánce jedním pivem za druhým. "Anglicky uměl říct jen Welcome to Russia. Nikdy bych neřekl, kolik věcí se dá vysvětlit stejnou frází, když měníte intonaci," vybavoval si zážitky sobotní noci.

Na saranském internetovém fóru se lidé podivovali, že téměř nebyla vidět policie a ta, která byla na ulicích, se, považte, usmívala. "Proč to takhle musí být jenom při mistrovství světa?" znělo na fóru často. Počátkem července budou mít Rusové možnost srovnání. Opoziční politik Alexej Navalnyj svolal do dvaceti měst demonstrace proti chystanému zvýšení věku odchodu do penze. Podle prezidentského dekretu se demonstrace nesmí konat ve městech, kde probíhají zápasy mundialu. "Bezva, takže fotbal nemáme, zato si na nás vylijí vztek policajti," povzdechl si obyvatel Krasnodaru, kde původně mělo mistrovství také probíhat.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru