Zhruba dva a půl milionu metrů krychlových dřeva z rozsáhlé kůrovcové kalamity, která zachvátila zejména severní a střední Moravu, se podle odhadů ministerstva zemědělství nepodaří prodat. Jako jednu z variant jeho využití zvažuje vláda spálení v elektrárnách.

Na záměr, který je ostře kritizovaný ze stran ekologických organizací, je státní společnost ČEZ připravena. Už nyní totiž spaluje dřevo ve třech svých zařízeních. "Pokud bychom dospěli k názoru, že je potřeba dřevo spálit, je to také jedna z alternativ," říkal v květnu premiér v demisi Andrej Babiš.

Na konci května se kvůli kůrovcové kalamitě uskutečnila schůzka Babiše s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem, ředitelem Lesů ČR Tomášem Pospíšilem i generálním ředitelem firmy ČEZ Danielem Benešem.

Diskutovalo se i o pálení dřeva v elektrárnách.

Jeseníky se mění ve vyžrané pustiny. Podívejte se, co dokáže kůrovec

573 milionů kWh

dosáhla v roce 2017 výroba elektřiny z biomasy v elektrárnách a teplárnách členů Skupiny ČEZ v ČR. To znamená pokrytí spotřeby 230 tisíc domácností.

"O možnosti pálit dříví jako štěpku v elektrárnách, případně teplárnách, jsme se bavili jako o krajní, nouzové variantě," uvedl šéf Lesů ČR Tomáš Pospíšil. Ředitel ČEZ Beneš podle něj na jednání vyjmenoval několik alternativ, které by to umožňovaly.

"Byl k tomu vstřícný, snažil se hledat řešení," dodal Pospíšil.

Připravenost společnosti ČEZ dřevo využít potvrdil mluvčí podniku Ladislav Kříž. "Můžeme navýšit množství spalované biomasy na stávajících zdrojích, tedy na fluidních kotlích elektrárny Hodonín a Poříčí," uvedl Kříž. Pokud by měl podnik spalovat více, byla by ale podle Kříže nutná změna předpisů. "Vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu nám stanoví, že můžeme spalovat nehroubí do průměru sedmi centimetrů, což jsou lesní těžební zbytky. Pokud bychom měli zvýšit množství spalované biomasy, je nutné povolit spalování kulatiny."

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak blízko je chvíle, kdy se stromy z kůrovcové kalamity začnou pálit v elektrárnách?
  • A jak tomu mohou podle ekologů Lesy ČR zabránit a ještě na tom vydělat?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se