Zhruba dva a půl milionu metrů krychlových dřeva z rozsáhlé kůrovcové kalamity, která zachvátila zejména severní a střední Moravu, se podle odhadů ministerstva zemědělství nepodaří prodat. Jako jednu z variant jeho využití zvažuje vláda spálení v elektrárnách.

Na záměr, který je ostře kritizovaný ze stran ekologických organizací, je státní společnost ČEZ připravena. Už nyní totiž spaluje dřevo ve třech svých zařízeních. "Pokud bychom dospěli k názoru, že je potřeba dřevo spálit, je to také jedna z alternativ," říkal v květnu premiér v demisi Andrej Babiš.

Na konci května se kvůli kůrovcové kalamitě uskutečnila schůzka Babiše s ministry zemědělství Jiřím Milkem a životního prostředí Richardem Brabcem, ředitelem Lesů ČR Tomášem Pospíšilem i generálním ředitelem firmy ČEZ Danielem Benešem.

Diskutovalo se i o pálení dřeva v elektrárnách.

573 milionů kWh

dosáhla v roce 2017 výroba elektřiny z biomasy v elektrárnách a teplárnách členů Skupiny ČEZ v ČR. To znamená pokrytí spotřeby 230 tisíc domácností.

"O možnosti pálit dříví jako štěpku v elektrárnách, případně teplárnách, jsme se bavili jako o krajní, nouzové variantě," uvedl šéf Lesů ČR Tomáš Pospíšil. Ředitel ČEZ Beneš podle něj na jednání vyjmenoval několik alternativ, které by to umožňovaly.

"Byl k tomu vstřícný, snažil se hledat řešení," dodal Pospíšil.

Připravenost společnosti ČEZ dřevo využít potvrdil mluvčí podniku Ladislav Kříž. "Můžeme navýšit množství spalované biomasy na stávajících zdrojích, tedy na fluidních kotlích elektrárny Hodonín a Poříčí," uvedl Kříž. Pokud by měl podnik spalovat více, byla by ale podle Kříže nutná změna předpisů. "Vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu nám stanoví, že můžeme spalovat nehroubí do průměru sedmi centimetrů, což jsou lesní těžební zbytky. Pokud bychom měli zvýšit množství spalované biomasy, je nutné povolit spalování kulatiny."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.