Měl by být jednou z nejtěžších vah v Babišově nové vládě, a to nejen kvůli své mohutné postavě. O Miroslavu Tomanovi, kandidátu na post ministra zemědělství, mluví lidé z politiky i byznysu vesměs s respektem. Dosavadní šéf Potravinářské komory ČR těží z tak široké podpory, jakou nemá žádný jiný z navrhovaných členů kabinetu. I proto není mnohým jasné, jakou politickou sílu vlastně reprezentuje.

Je veřejným tajemstvím, že post ministra mu nabízel Andrej Babiš už pro svou první vládu, za hnutí ANO. Tehdy Toman odmítl, stal se ale Babišovým poradcem. Do ministerské budovy v Praze na Těšnově má teď přijít v barvách ČSSD. Kupodivu i sociální demokraté se ale na jeho nominaci údajně shodli v zásadě jednomyslně. A to i proto, že neměli vhodnějšího kandidáta.

"Kdyby žil břeclavský senátor Jan Hajda, který zemřel letos v únoru, byl by jeho konkurentem on, takto byla sázka na Mirka Tomana jasná," říká jeden ze zástupců Lidového domu. Připomíná, že Toman, ačkoliv stále není členem ČSSD, se stranou mnoho let spolupracoval.

Miroslav Toman (58)

◼ Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze.
◼ Od roku 2007 je prezidentem Potravinářské komory ČR, v letech 2014 až 2017 šéfoval souběžně i Agrární komoře ČR.
◼ V roce 2014 byl ministrem zemědělství v Rusnokově vládě.
◼ Rodinná firma jeho bratra a otce Agrotrade působí v potravinářství (Boneco), má i líhně kuřat (Xaverov).

Blízko měl vždy především k bývalému místopředsedovi Michalu Haškovi a v posledních letech i k Jiřímu Zimolovi.

Byl to současný místopředseda Zimola (s Haškem v zádech), nikoliv šéf strany Hamáček, kdo Tomana do vlády prosazoval.

Sám Toman prohlašuje, že na postu ve stále nejistém kabinetu nijak nelpí. "Rozhodně se netřesu na to, jestli budu nebo nebudu ministrem. Pokud bych nebyl, nic se nestane, svět se nezboří, budu žít stejný život jako doposud. Podřídím se konečným výsledkům vyjednávání," uvedl pro HN.

Výhodou Tomana je, že má velmi silnou pozici i na Pražském hradě. Však už několik let působí v Zemanově expertním týmu a má blízko i ke klíčovému hradnímu poradci Martinu Nejedlému.

Je tak zároveň považován za nominanta současné hlavy státu.

Vedle toho má dobré vztahy s komunisty v čele s Vojtěchem Filipem. Jako celoživotní pragmatik ovšem nikdy neměl větší problém komunikovat i s pravicovými partajemi, se zástupci ODS či KDU-ČSL. Na tomto Tomanově málo vídaném širokém politickém rozkročení se podepisuje vícero faktorů. Dveře do levicového spektra mu pootevřel už jeho otec, který byl ministrem v několika předlistopadových komunistických vládách.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.