Předseda sociální demokracie Jan Hamáček je kvůli "kauze Poche" nejen pod tlakem prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, ale musí čelit také kritice ve vlastních řadách.

Místo toho, aby ČSSD sjednocoval a vedl k lepším volebním výsledkům, riskuje svůj pád z čela ČSSD. A to všechno kvůli svému přesvědčení, že ministrem zahraničí musí být jeho spojenec Miroslav Poche, přestože tohoto europoslance odmítá část jeho vlastní strany, prezident i premiér.

Proti Hamáčkovi stojí uvnitř sociální demokracie skupina blízká prezidentu Zemanovi, která mu vyčítá, že vůbec s návrhem na Pocheho přišel, a způsobil tak střet s prezidentem.

Zároveň má k Hamáčkovi výhrady skupina členů, kteří si nepřáli účast ve vládě s hnutím ANO a dlouhodobě jej varovali i nabádali, aby odešel s ČSSD do opozice. Nejviditelnějším představitelem této části kritiků je předseda Senátu Milan Štěch, který už v pondělí vyzval Hamáčka, aby vládní spolupráci s ANO "pohřbil" i přes referendum, v němž členové byli pro vládu s ANO.

"Pokud se dohoda (mezi ČSSD a ANO) poruší, ještě než vstoupí v platnost, tak by se od ní mělo ustoupit. To je začátek, bude ještě hůř," tvrdí Štěch. Odpůrci vládnutí s ANO se nelíbí, že se Babiš ve sporu ohledně Pocheho postavil na stranu prezidenta.

K této kritice se přidal také poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek. "Pokud má takto fungovat spolupráce ANO a ČSSD, nemusí žádná vláda vzniknout," sdělil ČTK.

Mezi zástupce "proprezidentské" skupiny patří nejvíce první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Už před měsícem vyzýval Hamáčka, aby nominaci Pocheho vzhledem k výhradám Zemana zvážil. "Oponoval jsem panu předsedovi ohledně pana Pocheho, protože to je jméno, které nejen ve straně vyvolává kontroverze," potvrdil dříve HN Zimola.

V pondělí telefon nebral a poslal jednu SMS zprávu. "Kroky předsedy Hamáčka podporuji a vyčkám výsledku schůzky prezidenta s panem Pochem. Více se nyní k celé záležitosti nebudu vyjadřovat," napsal druhý muž ČSSD.

Později odpoledne ale napsal na sociální sítě věty, které jsou v jasném protikladu ke slovům Hamáčka. "Budoucnost vládní spolupráce nemůže stát a padat na jednom jméně. Znovu říkám, že ČSSD má dost kvalitních lidí, kteří by byli vhodnými adepty na jakýkoliv vládní post," napsal Zimola. Jednoznačně tím naznačil, že by Hamáček neměl na Pochem trvat.

Odlišný pohled má Zimola také na roli prezidenta, což dal najevo už minulý měsíc v rozhovoru pro HN. Na rozdíl od některých jiných spolustraníků uznává právo prezidenta mluvit do složení vlády a případně i změnit kandidáta ČSSD na vládní post. "Názor pana prezidenta, který ministry jmenuje, nemůže být nevýznamný," sdělil tehdy.

Nyní je důležité, jak se zachová Hamáček. Vzhledem k tomu, že objížděl mnohé sociální demokraty po celé zemi s tím, jak je pro ČSSD důležité prosazovat program ve vládě s ANO, nemůže vstup do vlády jen tak "odpískat". Zároveň ale potřebuje pro svou politiku podporu pražských sociálních demokratů, na něž má Poche velký vliv.

Šéf ČSSD podle svého pondělního vyjádření spoléhá na to, že spor vyřeší plánovaná schůzka Poche−Zeman.

"Myslím, že otázky či rozpaky by se daly rozptýlit," pravil Hamáček k pochybnostem Zemana s tím, že nevidí důvod, proč by Poche nemohl být šéfem diplomacie.

Jenže co když bude prezident trvat na výhradách k Pochemu a bude chtít šéfovi ČSSD "zatápět"? Napětí kolem vlády i dění v ČSSD by tak nepochybně dál narůstalo a Hamáčka oslabovalo. Jestli prezident neustoupí, určitě se uvnitř strany ozvou Zimola, Štěch, Zaorálek a další.

V takovém případě by další postup sociální demokracie řešilo předsednictvo ČSSD. "Pokud by mělo dojít k jakékoliv změně v nominaci pana Pocheho, musel by Jan Hamáček svolat mimořádné předsednictvo," potvrdil místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Jestli by měl v širším vedení strany navrch Hamáček, by patrně ukázalo až samotné jednání.