Doba na rozhodnutí o stavbě nových jaderných reaktorů v Česku se krátí. Navíc stále není ani jasné, jak je postavit a kdo to zaplatí. Šéf polostátního ČEZ Daniel Beneš přichází po měsících jednání s novým plánem. Firma by měla vyčlenit distribuci či obnovitelné zdroje do nové dceřiné firmy. Zbytek by stát ovládl ze 100 procent a výstavbu reaktorů ČEZ nařídil.

Právě otázka dělení či nedělení firmy byla podle Daniela Beneše jedním z hlavních bodů, které minulý týden konzultoval s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem na společné schůzce na Hradě. "Shodli jsme se, že není správné, aby byla firma rozsekána na několik samostatných částí. My jsme ji ale nikdy rozsekávat nechtěli. ČEZ je strategická firma, má nejen jádro, ale i uhelné zásoby a další," říká Beneš v rozhovoru pro HN.

O tom, že se ČEZ musí transformovat, se Beneš pokouší politiky přesvědčit zhruba rok a půl. Důvody, které ho k tomu vedou, jsou dva. Tím hlavním je snaha vlády postavit v Česku nový jaderný blok v Dukovanech.

Při současných cenách elektřiny je ale projekt za stovky miliard příliš riskantní. A vedení firmy se do něj bez státní pomoci odmítlo pustit. Pokud by však existoval transformovaný ČEZ − respektive jeho část − plně ovládaný státem, mohla by mu vláda výstavbu jednoduše nařídit.

Druhým důvodem jsou pak změny v evropské energetice. EU podporuje zelenou energii a tlačí na úspory. Oba tyto trendy škodí klasickým elektrárnám. Proto dává smysl oddělit konvenční energetiku a tu moderní. Už se tak zachovaly například německé firmy RWE a E.ON.

Podobně chce postupovat i ČEZ. Nejnovější plán počítá s tím, že vznikne nová dceřiná firma. Do té budou přesunuty obnovitelné zdroje, distribuce a ČEZ Esco, které se zaměřuje na energetické služby pro firmy a takzvanou novou energetiku. Tedy vše od osvětlení, zateplení až po dodávky energií. A v této nové firmě také získají 49procentní podíl stávající minoritní akcionáři ČEZ.

Nad touto firmou zůstane stávající společnost, kterou bude ze 100 procent ovládat stát. A tím si podrží i kontrolu nad jadernou energetikou, těžbou uhlí a uhelnými, plynovými a velkými vodními elektrárnami.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru