Evropa bude mít brzo nový stát. Tedy starý stát s novým názvem. Anebo taky ne. Premiéři Makedonie a Řecka se po 26 letech dohodli, že je pro ně přijatelné, aby se bývalá jugoslávská republika Makedonie stala Severní Makedonií.

Samotná Makedonie podle Řeků vytváří nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény ale nyní přestanou blokovat snahu dvoumilionové hornaté země začít jednat o vstupu do Evropské unie a NATO.

Dohoda, slavnostně podepsaná o víkendu, má však k jistotě daleko. V obou zemích musí nový název schválit parlament, v Makedonii navíc ještě referendum, protože jde o změnu ústavy a premiér Zoran Zaev nemá potřebnou většinu v parlamentu.

V Řecku je proti pravicová opozice, premiér Alexis Tsipras ale v sobotu přežil hlasování o důvěře v parlamentu. V Makedonii jsou proti opoziční nacionalisté, k nimž patří i prezident Ďorge Ivanov, který podpis odmítá.

Na druhou stranu jsou už obyvatelé obou zemí dlouholetým sporem unaveni. Na to sázejí oba současní premiéři, z nichž Tsipras potřebuje nějaký velký a viditelný úspěch před volbami příští rok.

Referendum může být potíž. Jak víme i z debat v Česku, v lidovém hlasování je možné všelicos. Politici dokážou z jakéhokoliv hlasování udělat volbu o něčem úplně jiném − jenom ne o dlouhodobé prosperitě, kterou členství v EU a NATO může balkánské zemi přinést.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru